Ajankohtaista

Kaikille sivuston käyttäjille refluksittomia hetkiä!

Arkiston uumenista

  • Kolmannes tyytymättömiä salpaajiin >>>>
  • Kuinka selviytyä refluksi(lapse)n kanssa - myös aikuisrefluksikoille apua! >>>>
  • Helikobakteeri keksittiin 1980-luvulla >>>>
  • Ärtynyt suoli (IBS) Suomessa >>>>

Keskustelu

beetasalpTulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 12:18
Olen pohdiskellut pikku pääkyssäni "rohvessoritason asioita"...
(itselleni nauraen siis)
Onkohan ppi-lääkkeen sydänoireita nostattava syy
jollain lailla yhteydessä siihen kuinka paljon mahalaukun limakalvosta on tulehtunutta ?

Onko refluksikolla yleensäottaen vähän vai paljon tulehduksellista limakalvoa ? Ei kovin moni refluksikko kärsi ppi-lääkkeen aiheuttamista sydänoireista ? Vai miten on ?
Jos niistä mitään varmaa voi itsekään tietää...

Onkohan sydänoireet+ppi-lääke enemmän gastriittiin liittyvä ongelma ?

Ollen gastriitista kärsivä minulla on laajalla alueella tulehtunutta limakalvoa mahalaukussa ja olen alkanut taipua sen ajatuksen kannalle,
että ppi-lääke aiheuttaa jonkun "pahan" reaktion siinä tulehtuneessa limakalvossa, koska sen ottamisen jälkeen melkein poikkeuksetta jotain sydänoireita alkaa tulla.

(Pohdiskelen tätä sillä silmällä, että jospa vähennän ppi-lääkeannoksen puoleen ja otan Ranixalia tarvittaessa lisänä.)

Mitä mieltä refluksikot ovat sydänoireittensa esiintyvyydestä liittyen ppi-lääkkeisiin ?

lekurille menossaRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 13:57
Ei olisi kokonaan poissuljettua, etteikö ppi-lääke voisi ärsyttää mahalaukun rikkinäistä limakalvoa niin paljon, että sydänkin alkaa temppuilla.
Ihmisen kroppa on hermosäikeitä täynnä.
Kipulääkkeet joita joudun silloin tällöin ottamaan aiheuttavat minulla usein saman. Vatsaa alkaa korventaa ja sydän muljahdella ja väristä.
Minulla on lievä gastriitti. Pärjään Ranixalilla.

RentukkaRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 14:18
En osaa tuohon mitään sanoa. Omalla kohdalla ppi lääke rauhoittaa myös sydäntä, kun kipu vatsassa hellittää. Mutta me olemme yksilöitä. Mikä sopii yhdelle ei toimi toisella.

PikeRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 18:05
Tämän kirjoitin "rytmihäiriöt" osioon:

Lääkäri sanoi viime kesänä kun Esomepratsolin(ppi)vaihtoi Ranixaliin(h2 reseptori) että ei voi lisälyönnit/rytmihäiriöt johtua happosalpaajista. Toinen lääkäri akuutissa sanoi, että on mahdollista kun yhdistelmä muiden käyttämieni lääkkeiden kanssa huomioidaan.

Ota sitten siitä selvää, mutta näiden Ranixalien kanssa lisälyöntejä ei ole kuin silloin tällöin, jotka ei edes häiritse. Myös tykykohtauksia ei ole kun olen lopettanut Esomet. Mut kuten totesin, mikä johtuu mistäkin, en tiedä muuta kuin oman elimistön kokemuksen kautta.

Että tälleesti tällä 😐

beetasalpRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 19:00
Kakspiippuinen juttu. Minullakin ppi-salpaaja toisaalta auttaa pitkällä juoksulla, mutta juuri kohta sen jälkeen kun otan sen, hyrähtää joku sydänoire päälle lähes aina, syke nousee, verenpaine alkaa heitellä
ja tulee milloin mitäkin häiriötä tunneiksi,
siksi joudun syömään myös joskus vähän beetasalpaajaa, kun oikein tykyttää.


Lääkärit on yleensä sitä mieltä, ettei yhteyttä sydänoireitten ja ppi-lääkkeitten välillä ole.
Lääkärihän tietää kaiken.....ainakin teoriassa.

Uskon tuohon, että ppi-lääke ja muitten lääkeitten yhdistelmä voi aiheuttaa oireita.

Itse asiassa uskon että mikä hyvänsä lääke voi aiheuttaa oireita joillekin henkilöille. Lääkehän on solumyrkky tavallaan.
Minulle ei "sovi" edes c-vitamiini (ascorbiini), mahaa alkaa polttaa.

Kiitos kommenteista !

EräsRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke17.1.2019 23:16
Nexiumin käyttöohjeessa sanotaan näin, että " yli 3 kk:n käyttö voi aiheuttaa mm. Magnesiumin puutetta, joka aiheuttaa mm. Sykkeen nousua". Siis magnesium-tasotkannattaa mittauttaa.

kalium-natriumRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke18.1.2019 8:00
Ihmettelen vähän tuota magnesiumia. Lääkärit - ne kaikentietävät -
sanovat että jos edes jotenkuten kohtuullisesti syö, Suomessa ei voi tulla magnesiuminpuute, sitä saa tarpeeksi ja ylikin, mutta liikaa ei voi saada, koska elimistö itse säätelee magnesiumin määrän. Elimistö ottaa sitä ravinnosta sen verran kuin se tarvitsee.

Toisin kuin luullaan, se, mikä todella vaikuttaa sydämen toimintaan on kalium.
Kalium-natrium tasapaino pitää olla. Ne on riippuvaisia toisistaan.
Se kannattaa mittauttaa.

Ihmiset syövät kramppeihinsa magnesiumia, vaikka useimmiten puute on kaliumista tai joku muu vika kuin magnesiumin puute.

En tietenkään voi tietää, mikä Nexiumissa voisi aiheuttaa magnesiumin vajausta. En söisi sitä. Siinä on pieni riski saada paha ihottuma, joka on vaikea hoitaa pois. Kolmen kuukauden tuskallinen homma oli
kaverillani löytää syy ja hoitaa ihottumaa (yli pari kuukautta) jonka takia lähti paksuja ihokerroksia käsistä ja jaloista, suun limakalvot turposivat niin, ettei syödyksi saanut kuin pillillä. Iho oli kaikkialta kutiseva ja punaisenkirjava.
Rasvoja meni kilokaupalla koko kropan rasvaamiseen. Jalat turposivat niin, ettei kenkiä saanut jalkaan. Aiheuttaja Nexium.
Helsingin ihotautien -ja allergiasairaalassa käytiin tutkimuksissa.
Olin hänen avustajanaan.

Rakenteellinen_Re: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke18.1.2019 10:30
Mut sit on ihmisiä, jotka ei pärjää ilman esomea. Esim. Itse syön sitä ja se on mulle ollut kaikkein paras lääke, omepratzolit ja somacit kokeiltu. Vaikeasta refluksista kärsivillä ei ole varaa valita, jos ei leikkuuseen voi mennä tai sinne pääse. Itselläni vatsa vuotaa ilman tuota lääkettä, että en sitä voi toistaiseksi olla syömättä. Olen myös hyvin allerginen enkä ole saanut esomesta mitään reaktioita.
Tietysti ja onneksi on monia muitakin valmisteita kuin nexium, osalle se ei käy.
Mulla mitattiin kaliumit ja natriumit ja oli ihan balanssissa, silti sydänoireita on ihan päivittäin. Tosin johtoratavikaa epäiltiinkin.

EräsRe: Tulehtunut mahan limakalvo ja ppi-lääke19.1.2019 9:25
Siteerasin vain Nexiumin käyttöohjetta, jossa näin varoiteltiin. "Matala veren magnesium pitoisuus aiheuttaa kalium ja kalsium tason laskua".Näin teksti jatkui. Tavallisimpia sivuoireita ovat mm. väsymys, unettomuus ja niveloireet, joista itse kärsin. Ihottuma kuuluu hyvin harvinaisiin sivuoireisiin(1/10 000).
Monellahan on sydänoireita ilman ppi-lääkkeitäkin, joten ne kannattaa aina tutkituttaa.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: