Keskustelu

MidiHermot menee!!3.4.2011 10.28
Jooo elikkä pitkän aikaa oli ok olo ja valoa tunnelin päässä, meni jopa siihen pisteeseen, ettei aamulla enää maistunut pahalta suussa ollenkaan ja kielikin oli puoliksi täysin punainen. Mutta tässä viikon sisällä aivan yhtäkkiä tilanne romahti taas totaallisesti -> kauhea närästys ja yökkäily lääkkeestä huolimatta. En tiedä oliko mahatautia vai mitä, mutta voiko se muka lisätä närästystä?? Nyt pari pv olo taas ollut helpompi, mutta pakko sanoa, että luottamus elämään meni taas täysin. Aivan surkea olo.. :(

Miten ihmeessä ihmistä voi närästää niin hulluna lääkkeistä huolimatta, vaikka mulla ei oo todettu edes palleatyrää ja sulkijalihaskin oli ihan tiukka?? Edes gaviscon ei auttanut yhtään siihen yökkäilyyn!! Siis ihan kamalaa oli taas.. :(( Pakko myöntää, että parina päivänä tuli vedettyä pari Saarioisten pizzaa, mutta en nyt tiedä onko sillä niin kova vaikutus..?

refluksikurkkuRe: Hermot menee!!7.4.2011 8.08
Hei, mikä olo nyt on? Onko olotila normalisoitunut?

refluksitautiRe: Hermot menee!!7.4.2011 12.22
Mahatautia on liikkeellä ja todellakin lisää kyllä närästystä.

MidiRe: Hermot menee!!7.4.2011 12.34
Olo on nyt taas "normaali", onneksi. Oli kyllä itku lähellä, kun romahti taas tilanne! Eiköhän tämä tästä taas.. :)

MidiRe: Hermot menee!!15.4.2011 13.33
Olo oli normaali hetken ja nyt se on taas huonompi.. :/ närästää vähän enempi, yökkäilyä tosin ei ole, mutta välillä meinaa oikeesti nousta ylös. :S Maha on ollut sekaisin taas jo kuudetta päivää... muillakin perheenjäsenillä alkanut vaivoja olla ja taas tuli mieleen olisiko joku pöpö, mutta kun ei millään meinaa mennä ohi..

Veljen lapsilla todettiin kihomatoja jokin aika sitten ja pelottaa olisiko ne meillekin tarttunut, kun ovat kyläilleet silloin tällöin? Voivatko kihomadot aiheuttaa mahan löysyyttä + enempi närästelyä ja pahoinvointia? Onko kellään kokemusta?

Teetä olen myös juonut ja sanotaan, että gastriitin aikaan sitä ei olisi hyvä juoda, koska se lisää mahahapon tuotantoa niin kuin kahvikin. Päätin jättää sen nyt tauolle ja kokeilla josko tämä närästely/pahoinvointi/mahan polttelu rauhoittuisi siitä. Mutta nuo madot, kokemuksia?

SitrusRe: Hermot menee!!15.4.2011 14.23
Kihomadoissa ei ole mitään pelkäämistä. Niiden häätöön on tehokas lääke - en nyt muista nimeä. Lisäksi asunto pitää kuurata perusteellisesti, että madot (munat?) häviävät myös kaikilta pinnoilta mihin tartutaan. Apteekista saa vihkosen jossa on hyvät ohjeet.

refluksikurkkuRe: Hermot menee!!15.4.2011 15.35
"Esitteet" osiosta löytyy Orionin "vapauta vatsasi" - esite, josta löytyy niin refluksitaudista kuin kihomadoistakin pieni tietopaketti:

http://www.vapautavatsasi.fi/p30181-kihomadot.html

MidiRe: Hermot menee!!15.4.2011 18.10
On tämä kyllä kummallista närästystä, kun oireet ovat päällä 95% ajasta söi tai oli syömättä ja niin paljon närästää, että oksettaa, eikä ole todettu edes palleatyrää eikä refluksitautia!! Jos olisi heliko todettu, niin ymmärtäisin moiset oireet, mutta en muuten.

Ja niin antrumissa ja korpuksessa todettiin lievää kroonista inflammaatiota. Mun tapauksessa se vissiin tarkoittaa gastriitin jälkimaininkeja, mutta kun lukee englannin kielisiä sivuja niin jokaisella inlfammaatio on yhtä kuin gastriitti.

Täällä ei monellakaan ole tietoa gastriitista, mutta tämä on ainut paikka jossa voi edes vähän kysellä jotakin...

Alunperin mun oireet alkoi vuosi sitten keväällä siitä, että tee alkoi oksettaa, ei närästänyt vielä silloin. Silloin join kyllä mustaa teetä, nyt olen juonut vihreää, mutta tuntuu että sekin ilmeisesti ärsyttää tota mahaa, kun oireet ovat hieman lisääntyneet.

Voiko vihreä tee ärsyttää vatsaa? Kellään kokemuksia? :(

MidiRe: Hermot menee!!16.4.2011 12.37
Sori taas tää kauhee vuodatus, mutta tuli mieleen noi sappikivet! Tost oikealta puolelta kylkiluiden alapuolella on jatkuvaa painontunnetta ja välil vihloo/pistävää kipua. Nyt on parisen viikkoa niinku mahatautia, mutta muilla perheen jäsenillä ei oikeastaan oo ollut mitään. Maha siis ollut sekaisin, enemmän närästänyt, oksennuttanut ja melkein tuli semmonen vanteen tunne taas ylämahalle ja alkoi kyllä tost oikeelta sattuakin enemmän.. oisko sappikiven mahdollisuus kuinka vahva? Äidiltä juuri leikattiin sappirakko ison kiven takia.

Multa siis löytyi se lievä krooninen inflammaatio antrumista ja korpuksesta, mutta kysymys kuuluu, voiko sappineste kivien takia nousta välillä mahalaukkuun ärsyttämään limakalvoja ja sitten taas hävitä sieltä mahalaukusta se neste, koska tähystyksessä ei näkynyt sappinestettä mahalaukussa?

Kellään tietoa/kokemusta?

Ensi viikolla luultavasti lääkärille ja toivottavasti ultraan ja melkein toivon kyllä että ko. kivet löytyy niin saisi vihdoinkin vaivalle nimen ja syyn.

MidiRe: Hermot menee!!16.4.2011 12.39
Pitää lisätä vielä, että kun on käynyt isolla hädällä niin tavara ollut välillä jopa sellaista myrkyn vihreää ja hieman kellertävääkin.. harmaata ei ole kuitenkaan ollut eikä sellaista mitä olisi tarvinnut vetää monesti alas putkesta.

IitaRe: Hermot menee!!31.5.2011 12.24
Vihreää teetäkin on kahdenlaista ja enimmäkseen niissä on kofeiiniä eli jätä senkin juominen pois. Voit juoda yrttiteetä esim. kamomilla tai lakritsinjuuriteetä. Onko sulta katsottu haima- ja maksa-arvot? Niistä saa osviittaa, jos kyseessä olisi sappiperäinen närästys.

KatjaRe: Hermot menee!!31.5.2011 18.34
Kannattaisi varmaan otattaa myös ulostenäytteet. Tuo vihreä väri ulosteessa ei oikein kuulosta sappikivi vaivalta.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: