Keskustelu

Lare26Ylärefluksi ja D-vitamiini22.1.2010 10.40
Hei!

Törmäsin yhdysvaltalaisella refluksi-keskustelusivustolla mielenkiintoiseen keskusteluun D3 vitamiinista. Keskustelun aloittaja kertoo oman ylärefluksinsa kadonneen miltei kokonaan, kun hän aloitti runsaan D3 vitamiinin
käytön. Hän on käyttänyt vähintään 1000IU eli 25mikrogramaa/päivä (tippoina). Hän kokee, että nimenomaan ylempi sulkijalihas (UES) on alkanut tiukentua tai toimimaan paremmin.
´
Keskustelussa on spekulaatiota mm. siitä, että imeytymishäiriö voi johtaa sulkilihasten huonoon toimintaan. Jos oikein ymmärsin niin juuri D-vitamiinin (lähinnä D3) puutostila voi tähän johtaa.

Tämä parantuja (Mark in Seattle) oli käynyt testauttamassa oman D-vitamiinitasonsa ja oli saanut tulokseksi 22. Tämä siis sen jälkeen kun hän oli aloittanut runsaan D-vitamiinin käytön. Normaaliraja liikkuu 20-100 välillä ja yli 40 pidetään tavoiteltavana. Hän siis pohtiikin, mikä mahtoi olla hänen tasonsa ennen tätä runsasta käyttöä.

Niin kuin keskustelussa todetaankin, kyseessä voi olla täysin yksilöllinen onnistuminen, mutta kukaties sama ongelma voi olla monilla muillakin.

http://forums.heartburn-help.com/showthread.php?t=8333

D-vitamiinin saantisuositukset muuten vaihtelevat käsittämättömällä tavalla. Suomessa virallinen suositus on 7,5-10mikrogramaa/päivä, mutta monien vakavasti otettavien tahojen mukaan määrä voisi/pitäisi olla vähintään viisin kertainen (ainakin talvella).
Tuossa pari nopeasti poimittua tekstiä aiheesta:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/D-vitamiinin+saantisuosituksia+saatetaan+nostaa+l%C3%A4hivuosina/1135249284535

http://www.aamuposti.fi/Uutiset/Arkisto/2009/01/11/Asiantuntijat-vaativat-D-vitamiinin-saantisuositusten-pikaista-nostamista

Itseäni tämä aihe kiinnostaa, koska tässä viimeisen parin vuoden aikana minulle kehittyi laktoosi-intoleranssi. Lisäksi elimistö ei ole ottanut kotimaisia viljoja, valkojauhoja, sokeria ja punaista lihaa normaalisti vastaan. Onko kyseessä sitten imeytyvyyshäiriö, en tiedä, mutta tuskin nämä kaikki nyt ihan noin vain huonoksi eineksiksi minulle muuttuivat.
Aionkin mielenkiinnosta käydä testaamassa D-vitamiinitasoni.

Muuta: Kävin viime viikolla akupunktiossa ja selitin näistä ajoittaisista äänivaivoista. Koin, että akupunktio todella vaikutti postiivisesti ääneen ja toi muutoinkin todella miellyttävän olon, vaikka lääkärin mukaan ensimmäisen kerran ei pitäisi erityisemmin vaikuttaa. Vasta toinen ja kolmas kerta pitäisi vaikuttaa tehokkaammin, jos sitten vaikuttaa ollenkaan. Tälle viikolle oli varattu aika, mutta olen ollut kovassa flunssassa monta päivää joten se sekoitti harmittavasti kuvion. No, ensi viikolla taas.

PS. Refluksikurkulle: Yritin vastata silloin siinä aikaisemassa aloittamassani viestiketjussa, mutta jostain syystä neljäkään yritystä ei tuonut viestiä esille. No, tod.näk. se oli vain tilapäinen häiriö.

Kuulumisiin!

refluksitautiRe: Ylärefluksi ja D-vitamiini22.1.2010 12.12
Olen syönyt säännöllisesti d-vitamiinia sisältäviä pillereitä, ei mitään vaikutusta suuntaan tai toiseen. Ei sitten taida vaikuttaa tohon alemman sulkijan toimivuuteen mitenkään.

refluksikurkkuRe: Ylärefluksi ja D-vitamiini22.1.2010 16.58
Kiitos Lare26 mielenkiintoisesta vinkistä - tarvii tutustua viikonloppuna paremmin!
Nimim Jo kauan kärsinyt oli saanut myös positiivisia kokemuksia akupunktiosta tuolla aikaisemmin.
Toivottavasti flunssa menee äkkiä ohi!


Missä D-vitamiinin voi käydä testauttamassa ja paljonko se yleensä maksaa? Kuinka pian tulokset saa?


Hyvä, kun kerroit teknisistä ongelmista - kertokaa muutkin, jos tekstit eivät tule näkyviin tms. Niitä voi ilmoitella täällä k-palstalla, laittaa vaikka sähköpostia tai viestiä palautelomakkeella (Päävalikko). Outo juttu joka tapauksessa tuo mutta onneksi nyt pääsit lävitse!

Palaillaan!

Lare26Re: Ylärefluksi ja D-vitamiini22.1.2010 20.47
D-vitamiinitason mittauksesta ei välttämättä kaikissa terveydenhoitopisteissä tiedetä. Itse otin tänään yhteyttä Turun YTHS (opiskelijoiden terveydenhuolto) eikä siellä hoitajat tienneet mikä asia on kyseessä. Tällainen mahdollisuus kuitenkin pitäisi olla ja minuakin neuvottiin ottamaan lääkärin kanssa asia puheeksi.

Yhdestä keskustelusta bongasin, että terveyskeskuksissa mittaus olisi ilmaista ja yksityisellä 36-100?. Lääkäriltä pitäsi saada lähete labraan.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/8400054



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: