Keskustelu

Rabe PratsoliNexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 1.11
Tämä on minun "paranemistarinani". Tai siis eihän tässä olla parannuttu mistään. Refluksitaudista kun ei ole parannusta. Tämä on ikuinen vaiva.

Mutta sanotaanko niin, että olen päässyt taas tilanteen herraksi. Enkä tarvitse jatkuvaa lääkitystä. En ole käynyt leikkauksessakaan enkä aio edes mennä. Ikinä. Leikkauksessa kun on omat ongelmansa.

Oma refluksisairashistoriani on vaikka kuinka pitkä ja siitä juttua riittäisi. Mutta menen eräseen taitekohtaan.

Kesällä 2006 lääkärini yllättäen vaihtoi minulla vuosikausia käytössä olleen rabepratsoli-nimisen PP-salpaajan toisenmerkkiseen. Siis puhutaan ihan näistä "Nexium" tyyppisistä lääkkeistä, protonipumpun salpaajista. Minä olin syönyt vuosikausia tyytyväisenä Pariet- nimistä lääkettä. Jostain syystä ruokatorven tulehduksen minulla ensimmäisenä diagnosoinut lääkäri kirjoitti juurikin tuota harvinaista lääkettä minulle - ja se toimi minulle kuin nenä päähän.

Noin mentiin vuosikaudet. Aina kun närästi - tai poskionteloissa rupes tuntumaan "siltä", minä nappasin kuuliaisesti Parietia - ja oireet vähän ajan päästä veks. Yritin kyllä lopettaa Parietia, mutta tauot taisivat jäädä maksimissaan parin viikon pituisiksi. Pariet sopi minulle lääkkenä erinomaisesti. Mitään sivuvaikutuksia ei koskaan ollut! (vähän liiankin hyvä lääke!)

Kunnes sitten kesällä 2006 - kun piti jälleen uusia Pariet lääke, sainkin käteeni omepratsoli geneerinen kopio lääkkeen reseptin. Kun kysyin, mitä tapahtui Parietille, niin vastaus oli "tää on vastaava". Ruotsin Kela oli lopettanut Parietin korvaamisen,koska "halvempia vastaavia" mukamas oli saatavilla.

Tiedoksi, että kusenen omepratsoli tunnetaan alunperin mm. kauppanimellä Losec - ja se on Nexiumin edeltävä lääke, liki identtinen molekyylistruktuuriltaan Nexiumiin verrattuna. Molempien lääkkeiden patentinhaltija on AstraZeneca ja Nexiumin historia on se, että se kehitettiin korvaamaan Losec kun Losecin patentti umpeutui...

Historiallisesti Losecin pitäisi olla se vähiten "sivuoireita" aiheuttava PPI. Vaan minulleppa se ei sitä ollut. Alle kahdessa viikossa Losecin geneerinen kopio oli aiheuttanut minulle "omituisen olotilan". Koska kuitenkin närästysvaihe tuntui päättyneen, jätin lääkinnän siksen ja asia unohtui.

Kunnes myöhemmin syksymällä iski taas vanha vaiva, refluksi päälle. Otin omepratosolia. Ei vaikutusta. Vaivat pahenivat, koko vatsa meni ikäänkuin jumiin. Eräs toinen lääkäri kirjoittin Nexium-reseptin. Siirryin siihen. Maha meni "ummelle". Vatsa pinkeäksi. Sappi rupesi oirehtimaan. Refluksia oli. Kävin gastroenterologilla. Tähystettiin. Esofagiittia, oli tuomio. Lisää Nexiumia napaan. Gastroenterologi kehui, että "Nexium on vahvin PPI markkinoilla". Siisä sitä. Kovennettuja annoksia. Jos seuraus oli: entistä kovemmat oireet. Suolisto oli todella sekaisin.

Nyt rupesi vatsa meneemään välillä jopa rasvaripulille. Välillä oltiin taas ummella niin, että vetelin tuskissani macrogolia, jotta pehmenisi....Kaikki oli sekaisin. Ramppasin lääkärillä. Hankin jopa vatsan MRI-kuvauksen, jotta edes vähän tähystäisivät sinne muutenkin kuin vain sondilla mahasäkkiin ja ohutsuolen alkuunn....jospa siellä oli jotain...vaikka kasvain? Ei ollut mitään. Onneksi.

Kunnes tajusin, että ei helvetti tästä mitään tule. Lääkärit osaa asiassa auttaa.

Rupesin itse pikku hiljaa järkeilemään - ja kokeilemaan asioita.

Kaikki tietämykseni ja ahaa-oivallukset eivät tulleet hetkessä. Siis vaikka ne tätä viestiä nyt lukiessa voivat lukijasta kuulostaa siltä että "voi kuinka helppoa".

Ei todellakaan.

Meni kuukausia. Mutta jossain vaiheessa tajusin, että yksi juttu mikä ei minulle sovi on VILJAT. Varsinkin vehnä ja ruis ovat nou-nou. Joo ei: ennenkuin joku erkki ehtii. Ei ole keliakiaa. Ei ainakaan lääketieteen noteeraamaa. On kahdesti tai peräti kolmesti tutkittu biopsiasta. Ei ole ei. Ehkä se on siten vilja-allergiaa.

Mutta VIIS DIAGNOOSISTA KUNHAN TERAPIA TEPSII on vanha kunnanlääkärin huoneentaulu! Minulla takapotkua vähentää kun pidättäydyn viljoista. Olo on muutenkin parempi, esim. omituiset ihottumat ovat kadonneet täysin! Joten se siitä. Em yhteyden toteaminen kesti minulta vaan puoli vuotta! (ja sitä ennen se oli pimennossa 40 vuotta...). Lääkäreistä oli apua: nada. Nolla. Lääkärithän vaan nauroi kun yritin kysellä, että voiko viljat aiheuttaa tämmöistä. Ja silti: refluksi on klassinen RUOKA_AINEALLERGIAN oire. Siis voi olla. Toki kaikki refluksi ei ole ruoka-aineallergiaa.

Pariet - tuo siunattu lääke minulle - oli siinä mielessä huono, että se oli liian hyvä - ja viivytti minulta vilja-allergiadiagnoosin itsetekemistä vuosikaudet!

No, luovuin viljoista. Melkein kokonaan. Satunnaisesti vielä joskus haksahdan, mutta muuten yritän elää kuin keliaatikko. Melkein. Meni pari kuukautta, kolmekin, ennenkuin viljattomuus rupesi tuottaman tulosta.

Jätin myös Nexiumin pois. Huomasin, että kerrankin refluksissa tuli vihreää nestettä? Olin aivan ymmälläni. Pitkän nettiopiskelun jälkeen selvisi, että refluksi ei aina olekkaan HAPOKASTA. Vaan esim. sappineste - joka on emäksistä ja lisäksi erittäin syövyttävää - voikin potkia takaisin! Ja silloin ei kyllä pidä syödä happoaneutraloivaa tai Nexiumia - vaan sapen vastalääke on mahahappo! Tein kokeita juomalla hapokasta. Esim. sitruunamehua. Välillä se helpotti oloa, välilä ei. Pikkuhiljaa tajusin, että osasyy tähän soppaan oli Nexiumin piru. Lääke, joka kyllä kait salpasi happotuotannon mahassa, mutta sai ainakin minulla myös sapen villiintymään, kipuilemaan - ja jopa takapotkimaan aina nieluun asti.

Tiukkaa se teki, mutta luovuin Nexiumista. Minulla ei ollut edes hyllyssä Parietia. Olin ilman mitään PPI-lääkkeitä. Välttelin viljoja. Söin nestemäisiä. Huonosti. Laihduin rajusti. Ei siinä mitään, olihan tuota ylipainoa mitä pudottaa. Sekin kun on hyväksi. Laihduttaminen. Olo oli kuitenkin surkea. Mutta sinnittelin. Otin vain kalkkitabletteja (kalsiumkarbonaatteja, Rennietä). Niillä neutraloin kun tuntui, että on happoja suussa. Niissä on sekin etu, että ne "hoitavat" haposta ärtynyttä limakalvoa.

Olo rupesi parantumaan. Sängyn pääty oli toki pultattu "ylös". Ja on muuten vielä nykyäänkin.

Noilla konsteilla toivuin vihdoin takaisin ihmiseksi. Laihdutuksen otin pysyväksi tavoitteeksi.

Nykyään toimin näin:

- jos tuntuu olevan närästysperiodi tulossa: kahvi heti pois. KOKONAAN
- alkoholi pois tai hyvin niukaksi
- ei suklaata
- hyvin kevyttä syömistä iltapalalla, kasviksia, ehkä pieni lihabiitti
- tarvittaessa Pariet-lääke ennen nukkumaanmenoa, sitä on kahta vahvuutta, 10 ja 20 mg. 10 mg riittää minulle nykyään 1 vuorokaudeksi, eli lääkitys on hyvin minimaalista, mikä on pyrkimykseni. Mahahapot ovat tarpeellisia ja luonnollinen asia. Pyrin ne säilyttämään. Otan Parietia vain tarpeeseen.
- jos hapot ovat nousseet kurkkuun, neutraloin ne imeksimällä puolikkaan Rennie-tabletin. Suosin nykyään naturell Rennietä, koska sinä on vain sokeria, ei outoja aspartaamimömmöjä makeuttimena

Välillä olen tehnyt myös kokeita. Happo vastaan happokin toimii jos osaa kenttäennakoida. Eli puolikas pullollinen vissyvettä saakin vatsan luulemaan että "oho, vatsassa onkin jo happoa, eipä eritetä sitä enää lisää". Idean sain yhdysvaltalaislapsia koskeneesta tutkimuksesta, jossa lapsilla todettiin vähähappoisuutta liiallisen hiilihappojuomien nauttimisen vuoksi! Noh, minulla ei se vähähappoisuus juuri ole ongelma - paitsi jos pidempään söisi Nexiumia, joka oli perkeleen lääke minulle. Veti paikat jumiin ja muutti refluksin emäksiseksi!

Tarinaa olisi vaikka enemmänkin, mutta nyt on myöhä ja pitää päästä nukkumaan.

Halusin mainita tuon Nexiumiun vaihtoehdon. Somacin ym. monet tuntevatkin, mutta eivät Parietia (rabopratsoli). Joka siis ainakin minulla pelittää aivan erinomaisesti silloin kun sitä joudun ottamaan. Mikä on nykyään harvoin - onneksi.

Pariet on monissa apteekeissa tilaustavaraa eli ei löydy hyllystä.Mutta parin päivän odotuksella sitä yleensä saa.

refluksikurkkuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 3.19
Teretulemast sivustolle Rabe!

Hienoa, että oma linja on löytynyt.
Kuinka usein sulla on noita närästysperiodeja ja kuinka kauan
ne kestävät?

Täältä löytyy kanssa muutamia Parietin käyttäjiä -
Tapio viime syksynä? Aikuinen nainen? ym.

TapioRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 9.45
Tervehdys Rabe,

Minullakin pariet on tuntunut sopivan paremmin kuin muut kokeillut lääkkeet (zolt, nexium) vähempien sivuvaikutusten takia. Nämä sivuoireet tuntuvat kyllä olevan hyvin henkilökohtaisia, toisilla joku lääke aiheuttaa niitä toisilla ei. Minulla pariet-annos on viime ajat vaihdellut välillä 2-3 x 10 mg/vrk. Tuota pienemmillä annoksilla oireet lähtevät pahenemaan. Isommilla annoksilla (30-40 mg/vrk) tulee sivuoireena päänsärkyä.

CCRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 12.27
Ihana tarina, tuohon mäkin pyrin: saamaan taudin hallintaan. Olen samaa mieltä tuosta parietista, se oli minulle ainakin tähän asti tehokkain lääke vatsaan, mutta ei taas vaikuttanut närästykseen.
Mä oon miettiny, että voiko kanssa joku maito aiheuttaa närästystä, kun osa ihmisistä tuntuu väittävän, että maito ja piimä ainakin auttaa närästykseen ja osa sanoo, että kannattaa välttää. Itellä tosin en oo huomannu mitään muutosta suuntaan enkä toiseen.

ArskaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 12.43
Itse vaihdoin kanssa zoltin parietiin. Olen ollut todella tyytyväinen. Pärjännyt hyvin kun ottaa joka toinen päivä 1x20mg. Ainoa mikä piinaa on kurkun limaisuus.

AzzuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 20.51
hmm..hassua miten joillekin Nexium aiheuttaa tuollaista. Itse olen syönyt nexiumia reilun kaksi vuotta ja ei ole ollut mitään sivuoireita. Elämä on ollut taas elämää sen jälkeen kun aloin nexiumia syömään :) ainoa on silloin tällöin tuleva närästys, mutta se ei mitään pahaa ole..toivottavasti tällaisenä pysyisikin. Olen syönyt säännöllisesti Nexiumia joka päivä aamulla sen 20mg, nyt olen ajatellut testata että pärjäisikö jo, jos ottaisi vain joka toinen päivä :)

zoltRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.3.2011 21.18
Siis joillekkin toi nexium sopii ja joillekkin ei, kuulun tuohon jälkimmäiseen ryhmään.Olo oli aivan helvetillinen,kurkkuoire oli 5kk päällä.Ja loppui kuin seinään kun lopetin tuon myrkyn.Parietia en ole koskaan kokeillut zoltia ja somacia kyllä.Söin puolitoista vuotta yhteen menoon happoslpaajia ja nyt mennään eteenpäin vain renniellä ja gaviskonilla ja olo on aika lailla siedettävä.Jotkut päivät ovat vieläkin huonoja mutta ei noista yllämainitusta lääkkeistä ole apua niin paree olla ilman.

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä15.3.2011 21.57
Tuleeko teille kenellekään turvotusta Nexiumista? Mietin vain, että johtuisiko tämä nykyinen turvotus siitä.. koko ajan tuntuu hieman kireänä olevan tuo vatsanseutu.

SitrusRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä15.3.2011 22.09
jets, mulle tulee kireyttä, turvotusta ja mahakipua Somacista. Onko sulla mahdollisesti jotain tulehdusta mahassa?

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä15.3.2011 22.43
Parin kuukauden takaisessa tähystyksessä löytyi "ruokatorven refluksisairaus ja ruokatorvitulehdus, Barretin esofagus" ja "Gastroesofegeaalinen junktio: tulehdusmuutoksia, lieviä" sekä "Gastroesofegeaalinen junktio: Metaplasia intestinalis focalis" ja vieläpä "Corpus ventriculi: Polypus hamartomatosus".

En ole koskaan syönyt Nexiumia näin pitkään. Somac on ollut tähän asti pääasiallinen lääke. Ajattelin, että voisin kohta vaihtaa johonkin toiseen. Jos jätän PPI-lääkkeet ottamatta, muutamassa päivässä tulee helvetillinen närästys.

CCRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä16.3.2011 0.15
jets, mulle tuo Pariet autto tohon vatsanturpoiluun. Ja Nexiumia käyttäessä ei oo aikasempi pahempi turpoilu palannu takasin. Tosin Nexiumin kun alotin käyttämään nini se itsessään ei kyllä tuntunu turvotukseen vaikuttavan ainakaan positiivisesti.

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä16.3.2011 9.28
Taidanpa pyytää Pariet-reseptin..

CCRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä16.3.2011 14.01
Hirveetä mikä määrä kirjotusvirheitä mulla.. :D
Mutta jets, siitä kokeilusta tuskin haittaakaan on. Suosittelen. :)

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä16.3.2011 18.28
Jets: Minulla oli nimenomaan myös turvotuksen, "ähkyn" tunnetta Nexiumin kanssa.

Azzu: Me ihmiset olemme niin erilaisia. Yksi lääke sopii yhdelle, toinen toiselle. Senpän vuoksi halusin tarinani tuoda esiin, koska tiedän (arvaan), etten ole ainoa, jolle Nexium teki elämästä helvetin.

refluksikurkku: nykyään tuntuu olevan yhä harvemmin? Mitä tarkemmin välttelen väärän tyyppistä ruokaa (viljoja pääasiassa), sitä paremmin tuntuu menevän. Olen onnistunut pudottamaan painoakin hieman, mikä auttanee. Alkoholi tuntuu närästyttävän herkästi. Nyt olen jo ties kuinka monetta viikko "valkoisilla viikoilla", ei edes olutta. Ehkä kerran kuukaudessa noita närästysatakkeja on ollut? Ne kestävät nykyään enää 1-2 päivää jos sitäkään. Luultavasti noidenkin syynä on jokin epäsopimaton, mitä olen nauttinut ja elimistö protestoi. En vain ole keksinyt, mitä se epäsopimaton on. (No kahvi + alkoholi nyt ainakin).

Suklaatakin näköjään kestää syödä ,kun ei juo kahvia eikä korkkaa pulloa.

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä17.3.2011 23.20
Tänään aloitin Parietin. Saapa nähdä miten toimii :) Tässä on nyt melkein kaksi vuorokautta ilman Nexiumia välissä. Gavisconia kaveriksi vielä..

CCRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.3.2011 23.36
jets, toivottavasti toimii. Itse käytin sitä kuukauden ennen kun sain oireita kuriin. Kuulisin mielelläni, onko siitä lääkkeestä apua muille! :)

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä21.3.2011 10.24
No, nyt on pari päivää takana ja en ole vielä huomannut mitään poikkeuksellista entiseen..

CCRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä21.3.2011 18.18
Kärsivällisyyttä, sitä tää tauti tarvii ja paljon.... :D

TalvitähtiRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.4.2011 13.38
Hei!

Onko jo teillä kertynyt kokemuksia Parietista? Minulla on ollut käytössä Nexium ja Somac ja näiden käytön aikana on ilmaantunut kummallisia lihaspoltteluita käsivarsissa, niskassa, hartioissa ja rintalastassa. Lisäksi olosta on tullut erittäin rauhaton. Tällaista minulla ei ole koskaan ollut ennen näiden lääkkeiden käyttöä.

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.4.2011 13.51
Jonkin aikaa on nyt tullut popsittua Parietia. Taitaa olla parempi kuin somac tai nexium.

TalvitähtiRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.4.2011 15.07
Jets: Oliko sinulla sivuvaikutuksia Nexiumista tai Somacista? Entä Parietin kanssa?

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.4.2011 15.30
Mulla ei ole luultavasti ollut mitään sivuvaikutuksia mistään PPI-lääkkeestä, tai en ole ainakaan varma. Nexiumin kanssa ilmaantui turvotusta tupakoinnin lopetuksen jälkeen. Jostain syystä vaihdoin joskus Nexiumin Somaciin.

Mun on ollut todella vaikea erotella että onko jokin oire lääkkeestä johtuva vaiko ei. Yhdessä välissä olin kuukauden ilman PPI-lääkitystä ja tipattomalla samaan aikaan. Ihan samat oireet oli kuin ennenkin, eli huimausta ja huonon olon kohtauksia, ihan kuin jokin muljahtaisi ylävatsassa (ei siis rytmihäiriö, sen erotan kyllä) ja pyörryttää.

Jotenkin on kuitenkin semmoinen olo, että Pariet ehkä on parempi, en osaa sanoa mihin tämän perustan, lienee psykosomaattista.

Seuraavaksi se on varmaan kokeiltava viljatonta.. Sitä ennen saatan kokeilla semmoista ruokavaliota, josta yritän poistaa tuotteet joissa on hiivauutetta ja natriumglutamaattia.

Nenä tosin on taas ollut tukkeessa, voinee johtua Parietista, mutta niin oli kyllä Nexiumin ja Somacinkin kanssa ja epäilen että johtuu refluksista itsestään. Mikä lie. V*tuttaa.

MinttuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä11.4.2011 19.23
Rabe Pratsoli, kertomuksesi oli mielenkiintoista luettevaa minulle. Itse nimittäin olen tällä erää "nollan lääkärin loukussa", koska olen vaihtamassa työpaikkaa(edellinen työ jo päättynyt ja seuraava alkaa vasta muutaman kuukauden päästä) ja yritän nyt itse tohtoroida jonkun aikaa itseäni.

Pähkäilen mm sitä miksi vatsatähystyksessäni helmikuun lopussa löytyi "runsaasti sappinestettä" mahalaukusta. Eikö yleensä tutkita mistä tämä johtuu? Onko sinulla tutkittu mistä se johtuu vai päädyitkö tosiaan itse kuvaamallasi tavalla että saattaa johtua Nexiumista? Juttelin asiasta tähystyksen jälkeen työterveyslääkärin kanssa puhelimessa kun hänkin ihmetteli miksi minulla on 2 erilaista takaisinvirtausta mahassa (sappea mahalaukkuun ja mahanesteitä ruokatorveen) ja hän kysyi "onko sapelleni joskus tehty jotain" ja vastasin "ei". Tämän jälkeenkään ei tutkittu mistä johtuu että sappea on vastalaukussa runsaasti.

Kertomuksestasi sain idean myös itselleni, että josko sappi mahalaukussa (jonne se ei kuulu) johtuisikin Nexiumista. Nexiumia minulle on määrätty refluksiin joka johtuu tähystyksessä todetusta palleatyrästä. Epäilen itsekin että Nexium ei ehkä ole itselleni oikea lääke. Vatsa on välillä tosi pinkeä ja täyden tuntuinen vaikka ei ole. Lisäksi ylävatsassa on ikäänkuin syövyttävä olo. Lisäksi oksettavaa, etovaa oloa on liian usein. Välillä taas on päiviä että on vain vähän närästystä (joka on "hyvä päivä"). Olen syönyt Nexiumia 20mg nyt reilun 2kk aluksi kuukauden 3 tablettia päivässä, seuraavan kuukauden 2 tablettia päivässä ja nyt olen viikon verran pärjännyt yhdellä tabletilla. Muutaman viikon päästä yritän olla kokonaan ilman Nexiumia ja kertoilen sitten miten kävi.

Täytynee pyytää lääkäriltä (sitten kun taas sellaisen luo pääsen joko kunnallisella tai yksityisellä puolella) kokeeksi toista lääkettä, koska minulla on vahvat epäilyni Nexiumista (ja ne vahvistuvat muiden samanlaisia tuntemuksia lukiessa...).

KrisuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä12.4.2011 11.07
Minttu.Olen näihin palstoihin kirjoittanut aikasemminkin mutta itelläni toimii tuo ZOLT joka on mahaystävällinen närästyslääke + maito kokonaan pois.2.5v aikana tutkinut omaa vaivaani ja etsinyt tapoja niin tuo tuntuu parhaimmalta lääkkeeltä.Lisäksi se maksaa n.3e 3kk lääkkeet.Eli edullinen myös

AallotarRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä12.4.2011 12.33
Minttu: Mullakin todettiin tähystyksessä runsaasti sappea erittyneenä, joka myös kirjattiin lausuntoon. Lääkäri kuitenkin siinä yhteydessä totesi, että on ihan normaalia kun olet ollut syömättä. Ja Nexiumia en ollut silloin syönyt kuukausiin. En sitten huomannut sen enempiä kysellä tuosta sapesta. Ensi viikon gastrolääkärillä aion kyllä kysyä myös tuosta asiasta.

MinttuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä12.4.2011 14.12
Krisu, kiitos vinkistä. Aion pyytää seuraavan reseptin jotain muuta kuin Nexiumia. Aika monella esim tuo Zolt tuntuu toimivan.

Aallotar, minäkin aion kysellä sapesta kun vaan pääsen lääkärin puheille jossakin vaiheessa. Jos sinä saat jotakin tästä aiheesta selville niin olisi kiva kuulla :-)

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä19.7.2011 2.59
Tervehdys taas, enpä ole pitkään aikaan käynyt tällä palstalla. Ajattelin tulla kertomaan vähän kuulumisia. On nimittäin taas uutta kerrottavaa.

Samalla on näköjään tullut minulle osoitettuja kysymyksiä- joihin en ole vastannut kun en ole käynyt tällä aikoihin lukemassa. Pahoittelen ja yritän vastata nyt.

Minttu: "Pähkäilen mm sitä miksi vatsatähystyksessäni helmikuun lopussa löytyi "runsaasti sappinestettä" mahalaukusta. Eikö yleensä tutkita mistä tämä johtuu? Onko sinulla tutkittu mistä se johtuu vai päädyitkö tosiaan itse kuvaamallasi tavalla että saattaa johtua Nexiumista?"

No minut on kyllä vuosien varrella tähystetty useinkin, muttei siellä juuri koskaan ole mitään järkevää saatu aikaiseksi. Korkeintaan "lievää esofagiaa" eli refluksin aiheuttaa ruokatorven ärsytystä. Ja silloin kun oireet ovat olleet todella helvetilliset joten luulisi lekureiden nähneen jotain vähän mielenkiintoisempaakin kuin jotain tuollaista jota pitivät "mitättömänä".

Ei sitä ainakaan täällä meillä päin pääse joka yökkikohtauksen jäljiltä siltä seisomalta suoraan tähystettäväksi - joten kylläpä ne nämä tämmöiset asiat perustuvat ihan omaan päättelyyn. Jos sinulla on tosiaan nähty mahalaukussa jotain sappinesteen tapaista, niin pidä itseäsi onnellisena ihmisenä! Sinuna lopettaisin tai ainakin rajusti silloin vähentäisin PPI-lääkitystä, koska jos mahassa viihtyy sappineste, niin silloin siellä ei ainakaan hapokasta ole! (ja mahan kudokset eivät pidemmän päälle kestä sappea!)

Itselläni tuo aikoinaan varsinkin Nexium-lääkityksen aikana ilmennyt sapen "takaisinpotkiminen" ilmeni mm. vihreinä ysköksinä. Samoin kun huomasin, ettei ns. haponneuraloijien nieleminen HELPOTTANUT refluksin oireita vaan aiheutta lähinnä lisää pahoinvointia. Siitä rupesin epäilemään, että nyt on kurkussa jotain muuta kuin happoa. Jostain sitten osui silmääni tiedonfragmentti, että refluksi VOI olla myös muuta kuin mahahappoa. Arvatkaapa vaan jaksavatko lääkärit sitä kertoa? (muistaakseni tuokin tieto oli jonkun vanh. sairaanhoitajan takana...)

Sapen takaisinpotkua minulla ei ole aikoihin ollut. Mutta enpä nauti enää Nexiumia -KOSKAAN. Enkä nauti kyllä Parietiakaan juuri koskaan kun ei tarvitse! Viljattomuus + Nexiumittomuus + aika auttoivat omasta mielestäni tuohon sappirefluksista eroon pääsyyn.

Sen sijana minulla oli vielä keväälläkin satunnaisesti happorefluksia - ja sen huomaa aina siitä, että kun imeksii kokeeksi Rennietä, niin se auttaa (ja harjaannuksen myötä oppii oireet diagnosoimaan ilman rennietä tms. apuvälineitäkin - onhan tuolla maharööreissä toki hermosensoreita vaikka muille jakaa, pitää vain oppia kehonkielelle...)

Nyt on asiassa taas edistytty ja en edes muista koska viimeksi on pitänyt Pariet folion kimppuun käydä.

Kevään aikana minuun iski yllättäen kuin salama kirkkaalta taivaalta uupumus. Lääkäri diagnosoi sen lopulta masennukseksi. Aloitin serotoniinilääkityksen, joka varsin pian auttoikin akuutteihin oireisiin. Yritin myös analysoida mikä muu olisi voinut provosoida masennuksen esiin. Mielestäni en ole elänyt kovin stressistä periodia. No, masennus voi kait joskus iskeä ilman selvää syytäkin tai sitten en vain tiedosta syytä.

Joka tapauksessa ennenkuin uupumus iski, niin kevään aikana oli monenlaista fyysistä ongelmaa. Homma alkoi ensin alaselkäkipuna. Kun se sitten hellitti (joogailun ansiosta), niin niska pamahti jumiin! Niskan vuoksi hakeuduin hoitoihin ja mm. fysioterapiassa todettiin rintarangankin olevan jumissa. Se mobilisoitiin liikkelle ja on hämmästyttävää kuinka se sai kuona-aineita liikkelle! Samoin vatsan alueiden oireista katosi loputkin.

Elikkä jos kokoan kaiken yhteen, mitä olen tämän "pitkän marssin" aikana oppinut oman refluksitautini hoidosta:

- viljattomuus auttaa (minun ei tarvitse kuitenkaan olla niin tiukkapipo kuin keliaatikkojen, olen vain hieman herkkä viljoille - toki jos niitä päivittäin vedän runsaita määriä, niin se on ikävyyksien kerjäämistä)

- oikea PPI-lääke minulle on Pariet (rabepratsoli), ei missään tapauksessa Nexium, joka pistää elimistöni näköjään jumiin

- mahdollinen masennus pitää älytä diagnosoida ja hoitaa pois, osana hoitoa voi tarvita serotoniinilääkitystä - kuitenkaan unohtamatta että monet muutkin asiat vaikuttavat

- tukirangan asiat on oltava kunnossa - varsinkin rintarangan ongelmat pilaavat myös ruuansulatuksen ja aiheuttavat jopa refluksia - fysioteraupetit tuntevat hyvin nykyihmisen rintarangan jumittamisongelmat - se on suorastaan kansantauti elämäntapavalintojemme vuoksi ja rintarangan mobilisointi arjen liikunnalla ja aktiviteeteilla ei ole niitä helpoimpia hommia - jos ongelmat ovat päässeet oikein pahoiksi, pitää ymmärtää hakea apua eli OMT-fysioterapiaa rangan liikkuvuuden palauttamiseksi

Että tämmöistä. Hyvin siis menee nykyään. Toivottavasti tästä on jollekulle apua. Syitä on monia ja kannattaa ainakin nämä käydä läpi ennenkuin jonnekin leikkurille menee. Leikkaukset ovat aina riski ja ainakin itse suhtaudun vähän epäileväisesti noin radikaaleihin operaatioihin kuin mitä nuo mahan kieputtamiset "solmulle" ovat.

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä19.7.2011 3.01
ja pahoittelen ed. viestin kirotusvirheitä

en minä mikään koulumattamaton aasi ole...on vain myöhä eikä jaksa enää keskittyä, pitää kömpiä nukkumaan.

jetsRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä19.7.2011 9.57
Mahtaisikohan tuo uupumus olla johtunut siitä, että olet vähentänyt hiilihydraatteja melko rankasti? Viljoja kun ei syö, niin tuppaa ne hiilarit jäämään.

Itse karppailen nyt ihan tarkoituksella. Alkuun VHH-dieetillä voi väsyttää helvetisti, sitten elimistö menee ketoosiin ja energisyys palailee. Mutta ketoosin ja ei-ketoosin välillä voi helposti pallotella siinä väsymyksessä, jollei esimerkiksi syö viljoja ja tiedä mistä on kyse.

Mutta tämäkin siis vain arvailua..

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä19.7.2011 21.27
Vaan kun en ole vähentänyt hiilareita rankasti. Pitäisi varmaan, mutta on tullut syötyä aika impulsiivisesti. Suklaakin on jostain syystä maistunut. Kaipa se kroppa tietää mitä tarttee.

Sen voin kertoa, että karppausväsymys ja masennusväsymys on täysin eri asioita. Selittää niitä on vaikeita, mutta jos omalle kohdalle sattuu, niin kyllä tajuaa, että tästä on leikki kaukana.

Nyt ymmärrän paljon paremmin ihmisiä jotka ovat "juosseet seinään" (eli ns. burnout syndrooma). Sinne minäkin olisin painellut, ellen olisi ajoissa tajunnut, että "nyt helkutti on haettava saikkua ja apua...muuten ollaan kohta teholla".

Rankka kokemushan tämä mutta hassua että olen kiitollinen tästä. Tämä oli arvokas kokemus. Ymmärrän itsestäni, muista ihmisistä ja elämästä paljon enemmän taas. Lisäksi sain oikeasti kurkata sisään, miltä tuntuu olla masentunut. Olen vain luullut, että se on semmoista "ettei nyt vähän hutsita".

Kyllä se on oikeasti kuin olis säkki päässä ja vampyyrin kupattavana! Hulluinta on, ettei itse oikein tajua kurjaa olotilaansa vaan yrittää tsempata! Vasta jälkikäteen kun rupeaa se raskas vaippa päältä raottumaan tajuaa että "hemmetti tässä käytiin syvällä".

Samoin tuli arvokasta oppia siitä, kuinka paljon mm. autonominen hermosto vaikuttaa meihin ihan fysiologisesti. Siis mitenkä kroppa toimii!

Eipä ihme että monelle meistä keski-ikäisistä on näitä närästyksiä ja vaikka mitä "colon irritableja" ja sydämen tykytyksiä. En tiedä kuinka iso osa noista selittyy autonomisen hermoston ongelmilla ja tukirangan häiriöillä, mutta sen tiedän, ettei se mikään merkityksetön osuus ole!

Hassua että kestän nykyään viljojakin paremmin kun rupea hermotus pelaamaan paremmin? Tosin eduksi ne eivät minulle ole, joten taktiikka on edelleen vältellä. Ennenvanhaan vain en huomannut niitä pieniä hiljaisia signaaleja, että joku asia ei sopinut mulle. Nykyään on herkistynyt huomaamaan. Pienikin nykiminen mahassa ja tiedän, että ok. Sieltä viestetään, että "viljoista ei tykätä". Tulehdukset ihosta ovat kadonneet.

Mielestäni näitä närästysongelmia hoidetaan lääketieteessä aika kapeakatseisesti.

M-MRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä19.7.2011 23.32
Jos tämä olisi Facebook, painaisin nyt peukkua ylöspäin että "tykkään" tuohon edelliseen Raben kommenttiin.

Tukirankaongelmat, ärtyvät suolet, refluksit. Kaikkea on tutkittu ja lääkitty kohta kaksi vuotta, ja nyt vasta alkaa kohdallani vyyhti purkautua. Ja purkamisessa ei ole enää osallisena yksikään lääke, ainoastaan Rela-tabs aamuisin. Huima muutos 11 pillerin aiempaan päivävauhtiin, millä talvella menin... Oman kropan kuuntelu on niin tärkeä asia, ettei sitä ymmärrä ennenkuin on ihan pakko oppia.

Burnoutista: Sain itse burnoutini jo 19-vuotiaana, silloin mielestäni ilman ennakkovaroituksia. Jälkikäteen tajuan että merkkejä oli, mutta eihän 19-vuotias vielä ymmärrä sellaisia. Olin ajatellut burnoutin olevan viisikymppisten uraohjusten ongelma. Tuosta vaan jalat eivät enää kantaneet, en kyennyt pitelemään lasia kädessäni ja makasin vain sängyssä päiviä ilman yhtään ajatusta päässä. Kun olin hereillä, hoin vain vanhemmilleni, että "älkää antako mun kuolla" ja kieltäydyin menemästä sairaalaan. Toipuminen kesti kaikkiaan kuukausia ja tavallaan prosessi on elämän mittainen: itseään on kuunneltava!

Mielialalääkkeiden suhteen olisin kuitenkin varovainen. Itselleni en niitä huolisi. Kerran kokeilin ja kokemus oli huono.

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 8.44
"Mielialalääkkeiden suhteen olisin kuitenkin varovainen. Itselleni en niitä huolisi. Kerran kokeilin ja kokemus oli huono. "

Kerrotko hieman tarkemmin mitä kokeilit, milloin ja miksi? Millä tavalla kokemus oli huono?

Mitä tulee tuohon lääkitys asiaan, niin siihen tahtoisin puuttua. Meillä on ensinnäkin Suomessa täysin väärät mielikuvat asiasta ja jostain syystä juuri serotoniinilääkityksen kanssa vallitsee lääkekielteisyys. Homma lähtee liikkeelle jo terminologiasta. Sinäkin käytät leimaavaa termiä "mielialalääke" - tosin en tiedä mitä olet syönyt - onhan se sinun tapauksessa saattanut sellaista ollakin.

Serotoniinilääkityksen tapauksessa kyse ei ole kuitenkaan mistään "mielalalääkkeestä". Siinä heilutellaan pilkkakirvestä ja lujaa - ja täysin asiattomasti. Ihan yhtä laillahan voitaisiin keksiä muistakin lääkkeistä käyttäjiä pilkkavia nimityksiä. PPI-lääkityksestä eli näistä happosalpaajista voitaisiin sitten tehdä vaikka "vatsavammaisten korjauslääkitystä". Kuulostaisipa kivalta saada joka käänteessä kuulla olevansa vatsavammainen, eikö?

Serotoniinitasot vaikuttavat toki mielialaankin mutta niinhän siihen vaikuttaa moni muukin asia, alkaen säätilasta kanssaihmiseen. Eipä mielialalääkkeeksi tarvita kuin vastaantuleva kanssaihminen, joka sanoo sulle "haista v**u" niin taatusti on se päivä pilalla jos olet normaali-ihminen. Mielialat painuksissa jäät pohtimaan, että miksiköhän se niin mulle sanoi.

Serotoniinin puutos vaikuttaa esim. hermoston toimintaan dramaattisesti ja lisää mm. kiputiloja. Entäpä jos serotoniinitasojen romahdus voi johtua osaltaan esim. vanhenemisesta? (ja voi se johtua muustakin - mutta yksi syy voisi olla elimistön hiljalleen tapahtuva rappeutuminen). Suurin osa tämän palstan lukijoista on varmasti keski-ikäisiä tai vanhempia ja tietää mitä tarkoitan. Jokainen tietää, ettei tässä enää mitään kakskymppisiä olla. Jostain syystä nuo kiputilat ym. lisääntyvät vaan kaikilla vanhemmiten. Onko fiksumpaa ja vähemmän haitallista syödä tällöin vahvoja särkylääkkeitä jatkuvalla syötöllä kuten osa jengistä tekee (suurin osa särkylääkkeistä on prostaglandiinin tuotannon salpaajia, aiheuttaen usein kaikenlaista "kivaa" alkaen suoliston haavaumista aivohalvauksiin). Vai jos syy voikin olla alentuneet serotoniinitasot, niin korjataankin ne suhtellisen matalalla serotoniinilääkityksen tasolla? Sivuvaikutukset likimain nolla. Mikä on viisampaa?

Itsellänikin oli juuri tuollaisia mielikuvia "mieliala"lääkityksestä aiemmin. Olen ottanut asioista selvää sittemmin. Lisäksi on tullut omakohtaista kokemusta serotoniinin kohottajista. (Varsinaisista psyykenlääkkeistä eli niistä todellisista mielialalääkkeistä minulla ei ole kokemusta - niistä en tässä kirjoituksessa puhu)

Olen muuttanut mielipiteitäni ja asenteitani tiedon karttuessa.

Lisäksi kannattaa muistaa lääkkeiden kehitys. Siksi kysynkin sinulta: Milloin kokeiluisi tapahtui ja millä? Jos se on jotain edellisen vuosisadan puolella tapahtuneita juttuja, niin pitäisi kommenttiasi epärelevanttina. Samoin kiinnostaisi tietää mistä lääkemolekyylistä oikeasti puhumme. Kuten kerroinkin, niin varsinaisista psyykenlääkkeistä tässä ei keskusteltu vaan modernista "kivun- ja hermostonhoidosta".

Olen muuten positiivisesti yllättynyt, että tuli noinkin positiivinen kommentti heti alkuunsa kun kirjoitin noista tukiranka-asioista. Odotin paljon tyrmäävämpää vastaanottoa. Kivaa kuulla että joku muukin on huomannut asian ja "hereillä" tässä.

Sinänsä en ole yllättynyt, että tuossa serotoniinijutussa tulee lunta tupaan. Suomessa vallitsee tuossa asiassa hillitön lääkekielteisyys ihmisten keskuudessa ja täysin väärät mielikuvat. Lisäksi kyseistä lääkeryhmää pelätään täysin perusteettomasti. Taatusti haitallisempia särkylääkkeitä popsitaan suruttomasti hullun lailla, pohtimatta seurauksia tai lukematta tuoteselostuksia. Sen sijaan hyvinkin mietoa serotoniinilääkitystä pelätään perusteettomasti. Kuvitellaan että se muuttaa teidät joksikin toiseksi ihmiseksi tai että itseltä katoaa kontrolli. Heh. Eipä voisi enempää metsässä kuvitelmat olla.

Ohjeeksi muuten lääkkeiden syöjille sanoisin, että kannattaa jättää se lääkkeiden mukana tuleva informaatiolipuke lukematta. Ainakin kohta sivuvaikutukset. Ei sitä kannata lukea. Kyllä ne adversaalivaikutukset huomaa, jos niitä on ollakseen. Useimmilla lääkkeillä ne ovat hyvin harvinaisia. Jos niitä alkaa lukemaan, niin herkästi mielikuvitus käynnistää kaikenlaisia luuloja tai kuvittelee jo olemassa olevia vaivoja lääkkeen aiheuttamiksi (vahvistaa niitä jo pohjalla olevia tuntemuksia). Minä ainakin nykyään skippaan sen osion täysin.Jotten ennalta ohjelmoisi itseäni luulemaan kaikenlaista. Kyllä todelliset sivuvaikutukset huomaa jos on huomatakseen. Todella merkittävät sivuvaikutukset ei jää huomaamatta, joten mitä niistä etukäteen murehtimaan. Sen sijaan joku satunnainen vatsanväänne tms, mitä sillä on väliä?

M-MRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 12.11
Sain Seronilia 90-luvun lopulla, olin lukiossa. Valitin lääkärille paniikkikohtauksia, joita sain öisin joitakin kertoja vuodessa. Sydän hakkasi, menin hikiseksi, tärisin, luulin että kuolen jne. Sen sijaan, että asiaa olisi tutkittu, sain viiden minuutin käynnin tuloksena lääkityksen.

Kun aiemmin kohtauksia oli tullut ehkä 3-4 vuodessa, Seronilin kanssa tunne oli kuin kohtaus olisi ollut koko ajan päällä. En voinut keskittyä oppitunneilla ja oli pakko mennä käytävään kävelemään ympyrää. Koko ajan oli paha olo ja oksentelin. Tätä jaksoin pari viikkoa, mutta sitten oli pakko lopettaa, koska unet olivat menneet ja olo kurja. Lopetuksen jälkeen olo palasi melko pian normaaliksi.

Seronilia on kai edelleen myynnissä ja varmasti se joillekin sopii mainiosti. En vain pidä siitä, että liian herkin perustein määrätään moisia lääkkeitä, varsinkaan kun kyseessä on alaikäinen.

Mutta niin, tämä on nyt vähän off-topic-viesti osaltani tälle palstalle.

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 13.28
Seronil on fluoksetiinia, siis tätä "kuuluisaa" Prozacia jos olet jenkkimediaa joskus seurannut. Fluoksetiini on näitä 1. sukupolven SSRI:tä ja jos minulta kysytään, niin ehkä nämä myöhäisemmät SSRI-lääkkeet ovat Seroniliä parempia. Mutta kuten PPI-lääkkeissäkin, yksi sopii yhdelle toinen toiselle.

Vaikuttaa siltä, että sinulla oli sympaattinen hermosto myös ylikierroksilla lukioaikoina. Tuossa tilanteessa beetasalpaajista olisi ehkä löytynyt paras ensiapu. Myös diatsepaameista löytyy tuohon sopivia tukikeppejä kunhan tee sitä virhettä että jää noita nappailemaan pidemmäksi aikaa (<< 2 viikkoa). Usein riittää, että pääsee pahimman yli.

Toisaalta mikä on vaihtoehto lääkkeille? Resursseja joka pikkuvaivan terapoimiseen ei ole olemassa. Terapiat ovat sitäpaitsi hidasvaikutteisia. Vaikka kuinka menisi terapiaan, niin lääkkeistä saa kuitenkin ENSIavun, joka vapauttaa voimavaroja jatkaa paranemisprosessia.

Pahinta on tietysti tämä ihmisten asenteet ja kulttuuri, että itse ei viitsitä nähdä mitään vaivaa minkään eteen. Joka vaivaan pitäisi löyty patenttiratkaisu pilleripurkista ja tautia saisi potea max 2 vrk.

Lisäksi jämähdetään huolettomina vuosikausiksi syömään lääkkeitä, joiden oikeasti olisi pitänyt olla vain ensiapuna, auttamassa pahimman yli!

Vika ei ole silloin lääkkeissä vaan niiden käyttäjissä.

M-MRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 15.01
Minulle vaihtoehto lääkkeille olisi ollut esimerkiksi se, että joku olisi kertonut, etten kuole niihin kohtauksiin ja että ne eivät ole vaarallisia. Ei siihen terapiaa tai muuta olisi tarvittu. Better the Devil You Know. Kun asialla olisi ollut nimi, ja minulla tieto sen vaarattomuudesta, ei mitään lääkkeitä koskaan olisi tarvinnut edes kokeilla.

Minulla oli noita kohtauksia 7-vuotiaasta alkaen, eli eivät ne pelkästään lukioaikana olleet. Mutta vasta lukioaikana ajattelin puhua niistä lääkärille, kun muutakin asiaa samalla oli.

Mutta lääkkeittä paras. Näin minulla.

Tästä aiheesta kannattaisi ehkä avata oma ketju, kun juttu on rönsynnyt jo melko kauas Nexiumista.

MKRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 17.06
Kuinka nopeasti tuo myrkky poistuu elimistöstä? Tai kuinka nopeasti lopettamisen jälkeen sivuvaikutusten tulisi hälvetä?

Luulen, että tuo aiheuttaa mulle bronkosplasmin. Kurkkua puristaa.

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä20.7.2011 19.09
Ai mikä myrkky? Nexiumin esomepratsoli vai?

Mulla ei ole proviisorin aikoinaan antamaa puoliintumisaika käppyrää enää tallessa tässä, mutta ulkomuistista muistelisin, että 48h tunnissa pitäis olla aika olematonta niiden molekyylien jäljellä olo jos munuaisesi toimvat normaalisti.

Jos tarttet tietää kunnolla, niin kysy apteekista, proviisorilta. Käske kaivamaan AstraZenecan prujut esiin. Niillä on halutessaan erittäinkin seikkaperäistä tietoa noista lääkemolekyyleistä ja niiden biologisesta käyttäytymisestä!

MKRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä21.7.2011 8.51
Juu, Pharmaca Fennica kuuluu jokailtaiseen peruslukemistoon. Sitä vaan tarkoitin, että pitäisikö sivuvaikutusten poistua heti lääkkeen lopettamisen jälkeen vai vasta viiveellä? Onhan Nexiumkin pitkävaikutteinen, joten voisi olettaa, että myös sivuvaikutukset kestävät kauemmin.

refluksikurkkuRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä21.7.2011 9.54
Nexiumin Farmakok. 5.2. perustietoutta täältä:
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/4/37164.pdf

Rabe PratsoliRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä21.7.2011 12.30
Ainakin minun proviisorillani oli Nexiumista enemmän tietoa kuin mitä Pharmacassa oli (tai edes tuolla Lääkelaitoksen saitilla julkaistaan). Taisi olla joku oma DVD miltä hän tulosti?

juissiRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä26.9.2015 13.23
Tämä oli hyvä ketju.

Tuo rintaranka on itsellä lukossa. Tuli vaan mieleen kuin se sarjakuvahahmo Fingerporissa.

DinaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.1.2017 23.09
Heippa! Mulla Nexium ei toiminut, ja nyt heti Pariet on auttanut. Tahtoisin vaan sanoa, kun on vatsan kanssa paljon ongelmia, niin kannattaa tarkkailla että saa tarpeeksi esim b-vitamiinia. Olen myös saanut masennuspillereitä, mutta uupumus, mieliala, lihaskivut etc etc etc hoituivat kun aloin syömään b12+folaatteja. Aivan uusi elämä!! Ja niin pienestä kiinni.

JopujooRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä11.1.2017 16.21
Mäkin haluun Dina uuden elämän vaivojen suhteen. Taidanpa kokeilla b-vitamiinii.

PertsaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.2.2017 11.28
Terve kaikille! Päädyin tähän foorumiin ja ketjuun googlattuani hetken omille ongelmilleni selitystä. Olen joskus käynyt lukemassakin täältä jotain, mutta en sen enempää paneutunut asiaan. Viestineitsyys menee siis nyt, mutta kai on aikakin :)

Mulla alkoi vatsa ja ruokatorviongelmat melkein vuosi sitten alkukeväästä. Sen jälkeen on tullut syötyä 4 erilaista happosalpaajaa, 2-4 erilaista muuta reseptituotetta, gavisconia, rennietä ja vaikka mitä mahdollista. Olen kuullut noin kymmeneltä lääkäriltä "sanaa" salpaajien ihanuudesta ja miten niistä ei oikein voi tulla sivuoireita. Yksi katsoi asiakseen käyttää varaamani lääkäriajan pelkästään happosalpaajien maailmanpelastuksesta luennointiin... No, omat kokemukset on kaikkea muuta kuin hyviä. Käytännössä kaikista alkaa parin-kolmen viikon käytön jälkeen ihan järjettömät lihas- ja hermokivut. En ole ihan täysin saanut kohdistettua mihin särkee, mutta normaalisti korkeasta kipukynnyksestäni huolimatta jo pelkkä lyhytkin kävely on jäänyt useamman kerran tekemättä. Pahimmillaan en päässyt keittiöön ilman välipysähdystä.
Eläminen ilman noita salpaajiakaan ei oikein meinaa onnistua, sillä silloin ruokatorvi tulee todella kipeäksi ja erään lääkärin sanoin "kurnutan kuin sammakko" :)
Nyt oon siinä tilanteessa, että en tiedä mitä tässä pitäisi seuraavaksi kokeilla. Testejä on tehty oikeastaan kaikki mahdolliset ja aina sama: "mieshän on täysin kunnossa". Gluteenitonta ruokavaliota noudatin pari kuukautta välissä ilman merkittäviä tuloksia, mutta harkitsen jos yrittäisi tuota viljatonta taistella läpi ilman lääkitystä. Nopeasti vain mieli muuttuu, kun refluksi pääsee valloilleen...

Jos jollain on jotain ideaa niin saa esittää, mutta lähinnä tämmöinen avautuminen tähän väliin. Tuntuu, että ilman tätä vaivaa eläville ihmisille ja lääkäreille tämän selittäminen on ihan turhaa. Refluksijengissä olen vielä pienemmän vähemmistön edustaja (joille noi salpaajat ei sovi) edustaja ja kohtalotovereita en ole oikeassa elämässä vielä kohdannut.

Tintti2Re: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.2.2017 12.37
Hei Pertsa!
Itse kuulun kanss' tuohon vähemmistöön joille happosalpaajat eivät sovi.
Minulla on myös tuota ruokatorven kurnuntaa ja omatulkinta on että johtuu pienistä ilmakuplista jotka nousevat ruokatorvea pitkin ylös, joskus kurnunnan jälkeen voi tulla pieni röyhtäisy vaikka muuten olen huono röyhtäisemään =-O

Pikä lista erilaisia happosalpaajia olet kokeillut, myös antasidit mutta oletko kokeillut
antasidi nimeltä Balancid Novum? ( purutabletit )
Ovat ainoat joilla itse "pärjään " , teho ei tietenkään ole 100% , joillekin niistä ei ole hyötyä, mutta kokeilematta ei tiedä toimiiko.

PertsaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.2.2017 12.45
Moi Tintti2!

Tuo on vielä kokeilematta. Voisin ottaa testiin, kun perhepaketti Rennietä kohta taas loppuu :) Yrityksen ja virheen kautta tässä on kai mentävä, kunnes löytyy oikea ratkaisu.

Kiitos vinkistä!

Tintti2Re: Nexium = myrkkyä joillekin meistä14.2.2017 13.33
Ole hyvä!
Piipahda täällä kokeilun jälkeen, olisi mielenkiintoista kuulla oliko niistä apua.


Parhaan tehon saavuttamiseksi kannattaa pureskella 2 tablettia kerralla !

Markku MatikainenRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä26.6.2017 23.22
Ehkä kannattaisi kokeilla lähdevettä ,kirnupiimää ja käveleskelyä ulkona luonnossa ilman tekniikkaa.

MkvRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä27.6.2017 21.30
Nexiumista ja myös kaikista muista esomepratsoli-pohjaisista PPI-lääkkeistä on muistettava, että ne saattavat lisätä sydänkohtauksen todennäköisyyttä. Tutkimus perustuu 2,9 miljoonan potilaan tietojen seurantaan. Havaittiin, että esomepratsolia lääkkeenä ottaneiden sydänkohtausriski oli selvästi suurempi. Tutkijat muistuttavat kuitenkin, että kyse ei välttämättä ole syy ja seuraus vaan sen takana voi olla muutakin, jota ei vielä tiedetä. Yksi mahdollisuus on, että esomepratsolia saaneet ovat olleet keskimäärin huonompikuntoisia tai sairaampia.

Oli miten oli, löydös on niin selvä, että sitä varmaan tutkitaan lisää lisävalaistusta saataneen myöhemmin.

Linkki englanninkieliseen uutiseen http://www.cbsnews.com/news/common-heartburn-drugs-may-increase-heart-attack-risk/

urcadelimaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä3.7.2017 14.28
Tämäpäs mielenkiintoista!

Juuri keväällä lopetin esomeprazol sandozin 40mg annoksen syömisen muiden terveysongelmien vuoksi ja ihmettelin, mihin hävisi vuosien ripuli, ruuan sulamattomuus, pahin IBS-oireilu ja pahin turvottelu... täältähän löytyi vastauksia! Itse olen kyseistä lääkettä syönyt varmaan 5-7 vuotta (en tarkkaan muista, olin vielä hyvin nuori kun sen syömisen aloitin). Lääkärin määräyksestä siirryin tuohon valmisteeseen Somacista, joka aiheutti itselleni järkyttävää pahoinvointia. En olisi uskonut, että myöskään tuo esomeprazol ei sovi minulle ja aiheuttaa noin raskaita IBS-oireita.

Ilman tuota lääkitystä IBS-oireet ovat helpottaneet (minulla on terveyskeskuslääkäreiden "diagnoosi" IBS:stä eli siellä luettelemieni oireiden perusteella ilman tutkimuksia määrätään näin), mutta välillä tuntuu närästysoireita tulevan. Tällä hetkellä käytössäni ei ole mitään lääkettä refluksiin Gavisconin lisäksi. Pitäisiköhän kokeilla tuota Parietia, josta täällä on puhuttu pahimpiin oireiluihin vai riehaantuuko IBS siitäkin, kun sekin vähentää happoja...

syysmyrkkyliljaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä8.9.2017 14.22
Kerronpa minäkin nyt tarinani tähän keskusteluun!

Minulla alkoi jatkuva, päivittäinen närästys tämän vuoden huhtikuussa. Pääasiallisin oire on jatkuva "hapan tunne" kurkussa. Tutkimuksissa tai tähystyksessä ei löytynyt mitään.
Heti alusta minulle määrättiin esomepratzol 20 mg 1-2 krt päivässä.
Lääkkeen aloittamisen jälkeen oireiden kirjo on vaan koko ajan laajentunut ja itse närästys ei ole merkittävästi helpottunut. Mukaan on tullut esim.pahoinvointia ja jatkuvaa röyhtäilyä.

Minulla on ollut jo ennestään ärtyneen suolen oireyhtymä, ja esomepratzol on tehnyt siitä lähes sietämätöntä, ennen sentäs pärjäsin sen kanssa ihan hyvin. Pahinta on erilaiset kivut ympäri suolistoa, turvotus ja ilmavaivat. Ruoansulatusentsyymit ja maitohappobakteerit ovat käytössä, niistä ei ole merkittävää hyötyä.
FODMAP- ruokavalio auttaa vähän.

Vähän aikaa sitten päätin, että vähennän happosalpaajan käyttöä, koska en enää kestänyt näitä kaikkia suolisto-oireita. Pikku hiljaa annosta laskemalla pääsin siihen, että otin vain 20 mg joka toinen päivä: suolisto rauhoittui huomattavasti, ruoansulatus tuntui taas toimivan paremmin. Närästyskin tuntui vähenevän jossain määrin. Kunnes sitten totesin, että aloin saada kipuja pitkin ruokatorvea, jotka heijastuivat välillä selkäänkin. Mietin, että kuuluvatko ne tähän rebound efektiin, ja jos kuuluvat, niin kuinka kauan niitä voi kestää? Minulla niitä oli viikkotolkulla.
Säikähdin näitä uusia kipuja niin paljon, että palasin takaisin ottamaan happosalpaajaa joka päivä, mutta nää ruokatorvikivut eivät ole vieläkään täysin helpottaneet. Ruokatorven tulehdusta mulla ei tosiaan ole. Eikä vastaavia kipuja koskaan ennen happosalpaajaa.
Tuntuu, että kun jonkun happosalpaajan aloittaa, siitä on täysin mahdotonta päästä eroon.

Mietin, että jos kokeilisin jonkun toisen merkkistä happosalpaajaa, olisko näitä suolisto-oireta sitten vähemmän, mutta minulla on kyllä kova epäilys, että varsinkin ibs-vaivaisille kaikki happosalpaajat ovat myrkkyä.

Somacia olin kokeillut joskus aikaisemmin vatsansuojalääkkeenä burana-kuurin aikana, mutta sain siitä hirveän ripulin, joten siihen en enää koske pitkällä tikullakaan.

MiriamRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä31.5.2018 16.28
Luin tuossa hojattain, että Nexium ja vastaavat aiheuttavat pitkään käytettynä kahdeksakertaisen riskin saada vatsasyöpä. Sain tiedon yksityilääkärin vastaanotolla. No sitten tämän vahvisti myös terveyskeskuslääkäri. Joten lopetin Nexiumin, yritän pärjätä ilman. Ainoa ongelma on liman nousu nieluun. Mutta vatsa alkoi toimia normaalisti, ei enää ( todettua paksunsuolen oireyhtymää.)

nadiaaaRe: Nexium = myrkkyä joillekin meistä26.2.2023 11.47
Nexium 40mgX2 päivässä on ollut tehokkain!!! Somacit ym. myös testattu, mutta parhaimmistoon meni nexium - https://onlinecheappills.com/nexiumfi.html



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: