Keskustelu

Diagnoosia metsästäväSappirefluksista 5.10.2010 18.47
Hei,

olen yrittänyt löytää netistä tietoa sappirefluksista, mutta muutamaan kysymykseen jäi vastaus saamatta. Eli
1. Näkyykö sappirefluksi gastroskopiassa?
2. Kuinka hyvä on tämä sappileikkaus, joita joskus ko vaivassa tehdään?

KatjaRe: Sappirefluksista 6.10.2010 18.40
Mulla ainakin näkyi g-scopiassa runsaasti sappinestettä eli kyseessä on sappirefluksi. Sapen pitäisi mennä ohutsuoleen eikä mahalaukkuun. Mulle lääkäri sanoi, ettei leikkauksesta ole apua.

Diagnoosia metsästäväRe: Sappirefluksista 6.10.2010 20.05
Okei. Miksi leikkaus ei auta? Kun niitä kuitenkin tehdään. Miten hoidat sappirefluksiasi?

refluksikurkkuRe: Sappirefluksista 7.10.2010 7.41
Tehtiinkö teillä ylävatsan ultra?

Diagnoosia metsästävä, minkälaiset oireet sinulla on - onko sinulla myös refluksitauti?


Bilitechiä (ph mittauksen kanssa) käytetään muissa maissa yhtenä sappirefluksin tutkimusmuotona mutta en ole vieläkään saanut selville onko se saatavilla Suomessa vai ei. Bilitechistä esittelypätkä http://www.synecticsmedical.com/pdf/19_bile_reflux.pdf

Diagnoosia metsästäväRe: Sappirefluksista 7.10.2010 9.59
Minulla on pikemminkin tilanne, jossa mahan ajoittainen tulehdus (gastriitti) aiheuttaa närästysongelmia.

Minulla ei toistaiseksi ole tehty muita tutkimuksia kuin gastroskopia, jossa ainoana löydöksenä inaktiivinen gastriitti.

Kiitos esittelypätkästä, täytyypä kysyä tuosta lääkäriltä.

KatjaRe: Sappirefluksista 7.10.2010 11.37
Mulle tehtiin vatsan-uä 2005: Pinkeähkö sappirakko. Muutoin ei aktuellia.

Ylävatsan magneetti 2005 : Kookas sappirakko, muutoin ei poikkeavaa

Gastroscopia 2005: Runsaasati sappirefluksia ventrikkelissä, väljä hiatus ja GE-prolapsi

Mitään selitystä en lääkäreiltä saanut sappirefluksin suhteen. Tiukka ruokavalio on ainut hoitokeinoni ollut.

KatjaRe: Sappirefluksista 7.10.2010 11.47
Niin lääkäri sanoi vain koska ei ole sappikiviä ei leikkausta tarvita???

Siihen mistä sappirefluksi johtuu en ole saanut vastausta.

refluksikurkkuRe: Sappirefluksista 7.10.2010 14.50
Muille, joita kiinnostaa s-refluksi + perusteet (USA) löytyy engl.kielinen kompakti paketti jälleen kerran Mayo-klinikalta:

http://www.mayoclinic.com/health/bile-reflux/DS00651

Muutama keskustelu s-refluksista taitaa löytyä tuolta aikaisemmin + HuS:in tutkimuslinkki.

Englannin hakusanoja mitä itse olen käyttänyt esim bile reflux, duodenogastric reflux, duodeno-esophageal reflux ....
Olisi kyllä mielenkiintoista tietää suomalainen hoitolinja ....

Katja, oliko sulla vatsakipuja tai mitään erityistä oiretta tuosta s-refluksista?

KatjaRe: Sappirefluksista 7.10.2010 16.18
Hei refluksikurkku! Olen koko aikuisikäni kärsinyt järkyttävistä ylämahakivuista, kivuttomiakin kausia toki oli mutta kun mahakipu iski olin aivan toimintakyvytön. Zantac-pore oli ensimmäinen apu kipuihin ja olo oli taivaallinen. Nyt olen 5 vuotta syönyt Zolt 30 mg x1 ja pärjännyt tämän vuoden kevääseen asti hyvin jolloin alkoivat nämä kurkunpuristus- ja hengenahdistus kohtaukset.
Joku tekijä tässä nyt varmaan on jonka vuoksi tilanne on pahentunut kun ihotesteissäkään ei allergioita löytynyt. Olen marraskuun alussa menossa työterveyteen sitten tiedän mitä jatkossa tapahtuu. Tarkasti pitää katsoa mitä syö ja vähän kerrallaan. Rajoittaa elämää kyllä melko paljon:(

KatjaRe: Sappirefluksista 7.10.2010 16.24
Zolt vaihdettiin siksi kun joudun muun sairauden takia pitkääle AB-ja kortison kuurille ja Zantacia pideettiin huonompana vaihtoehtona.

refluksikurkkuRe: Sappirefluksista 8.10.2010 16.25
Kuulostaa kyllä kurjalta :-( Onko sun työterveys tietoinen näistä kuvioista vai oletko käynyt omalääkärillä yleensä?


Kyllä tämä tauti (tietyn asteisena) asettaa tietyt rajat elämiselle :-(
Voi kun tämän kaiken saisi yhdellä pillerillä pois!

KatjaRe: Sappirefluksista 8.10.2010 16.59
Kiitos refluksikurkku niin linkistä kuin myötätunnostakin!!!

Olen nyt vasta itsekin oikein tiedostanut tuon sappirefluksin näiden sivujen kautta! Olin silloin 2005 niin huonossa kunnossa tapaturman takia, etten ole edes rekisteröinyt tuota diagnoosia( mielestänisiitäei mulle eritysemmin mainittu). Aloin yx päivä oikein ajatuksen kanssa lukea tuota epikriisiä ja siellähän ne oli mainittu. Aion nyt työterveydessä ottaa asian puheeksi. Kiitos!

KatjaRe: Sappirefluksista 8.10.2010 17.01
Anteeksi kirjoitusvirheet...

arnoldRe: Sappirefluksista 9.10.2010 11.35
..Katja..: Internetin keskusteluryhmäkirjoittelun mottohan on, että "Ei niin lyhyttä viestiä, etteikö siihen yhtä kiroitusvirhettä mahtuisi".
:)

refluksikurkkuRe: Sappirefluksista 9.10.2010 17.18
Kiitos K.! Ei kaikilla sanota erityisesti edes tuosta Barretista. Muistaisin pari muutakin ihmistä, jotka mainitsi vain ohimennen tuon sapen määrän vatsalaukussa. Onkohan Suomessa vatsalaukku oltava puolillaan täynnä sappea ennenkuin siihen mitään (lääkettä) aletaan määräämään ... Jos muistat silloin meitä, niin kirjoittele mitä lääkäri sanoi...

Kirjoitusvirheistä ... :-) keskustelupalstaviestintä netissä on viestintätyyppinä ainutlaatuinen sekoitus puhuttua ja kirjoitettua viestintää. Yhtenä piirteenä sille on (tietyn määrän) kirjoitusvirheiden salliminen/tahallinen korjaamatta jättäminen ym - joten jos ei ihan hulluja kaksoismerkityksiä tule eikä itseä muista syistä hämää (tai huvita ym), antakaa olla reilusti tekstissä vaan :-) ... Sen lisäksi me ollaan suurin osa äidinkielenään suomea puhuvia, joten meitillä on kaikilla "suomen kielimonitori" päässä, joka kääntää näppärästi sen oikeaan muotoon niin, että alkuperäinen viesti taatusti välittyy - ja sehän se kaikkein tärkein tässä jutussa on :-)



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: