Keskustelu

refluksikurkkuKelakorvaus 50e jälkeen16.12.2015 11.10
Niinkuin varmaan huomasittekin, eilen tosiaan tuli ilmoille tämä Kela - korvauksen uudistus, joka tietenkin koskee myös meitä, joiden tauti vaatii lääkityksenkin käyttöä:

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/laakekorvaukset-muuttuvat-kela-korvaus-vasta-50-euron-jalkeen/715040/

Aikuinen nainenRe: Kelakorvaus 50e jälkeen16.12.2015 12.07
Juu huomattu on ja tuntuupa kurjalta kun itselläkin on kalliit astmalääkkeet, kipulaastarit ja näistä muista puhumattakaan.
Näin hyvin meidän etuja parannetaan.

AnderssonRe: Kelakorvaus 50e jälkeen16.12.2015 16.30
Näin se perusoikeistohallitus kurittaa sairasta köyhää :(
Tsekkasin tuossa mitä reseptejä vielä jäljellä: Somac 20mg, 172 kpl ja Nexium 20 mg, 42 kpl.
Kannattaako siis käydä apteekissa ostamassa kaikki nuo reseptit tyhjiksi ennen vuodenvaihdetta?
Ja onko noilla eri haponsalpaajilla mitään tehoeroja? Yks lääkäri sanoi, että eipä juuri, ja toisen mukaan esim. Somac 20mg on lähinnä "lumelääke" :O
Köyhän kai jatkossa tyydyttävä siihen kaikkein halvimpaan. Mikä lie muuten se kaikkein halvin kaikista haponsalpaajista?

leenaliinaRe: Kelakorvaus 50e jälkeen16.12.2015 19.29
Tuo kyllä huolestuttaa. Käytän enimmäkseen Somac 2o mg. Tarkoittaako tuo että 20 mg on turhan pieni annostus vai että yleensä Somac huono isopanakin annostuksella? Suuta kyllä kirvelee jos syö väärin.

AnderssonRe: Kelakorvaus 50e jälkeen17.12.2015 15.26
Mä kävin tähystyksessä maaliskuussa ja lääkäri sanoi, että mahassa näkyi runsaasti happoa. Olin edellisenä iltana syönyt Somac 20mg. Tähän lääkäri hymähti, että Somac 20mg on lähinnä lumelääke ja kehotti nelinkertaistamaan annoksen 80mg:hen. Sillä annoksella menin sitten kuukauden.
Nykyisin olen ottanut aina aamuisin 2 x 20mg tuntia ennen aamupalaa. Syyskuussa kokeilin myös Nexium (tai siis esomepratsoli) 2 x 20mg/vrk, mutta palasin takaisin Somaciin.

Antti tuomistoRe: Kelakorvaus 50e jälkeen29.8.2017 16.51
jos tähystys maksaa 600 paljonko kela korvaa

PikeRe: Kelakorvaus 50e jälkeen29.8.2017 18.17
Kannattaa kysyä suoraan Kelasta tai toimenpideyksiköstä.

Siinä on useampi tekijä, jotka vaikuttaa korvattavuksiin, esim. mahdolliset poliklinikkamaksut, erikoisinstrumenttimaksut, toimenpideluokitus, millaisella lähetteellä jne

On kyllä kallis, kun terveyskeskus-tai työterveyslääkärin lähetteellä keskussairaalaan, toimenpide tehdään normi polimaksun hinnalla mahdollisine koepaloineen.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: