Keskustelu

HearLiikunta, kun kurkkua kuristaa18.8.2015 9.10
Mulle tehtiin tähystys ja löysä sulkijalihas todettiin. Menin tähystykseen, kun kuntosaliharrastuksen ohessa alkoi ensin flunssainen olo ja sitten yksi yö heräsin hengenahdistukseen.

Pidettiin aluksi kurkunpäätulehduksena ja toimittiin sen mukaan... mutta sama hengenahdistus uusiutui ja aloin epäillä refluksia, joka sitten lopullisesti todettiin tuossa tähystyksessä.

Pyöriskelen nykyisin kahden vaiheilla miten liikkua, kun kuntosalilla ei enää ole motivaatiota käydä.

Nyt viimeisin liikuntamuoto on ollut rappukävely ja syvien vatsalihasten aktivointi sekä selkäliikkeet, nuo jumpat melko kevyesti. Pari viikkoa ehdin tehdä noin kolme kertaa per viikko kun kurkku kipeytyi ja nyt on flunssainen olo, mutta käsittääkseni ei itse flunssaa.

Syön Somacia aamulla ja illalla ennen nukkumaanmenoa, en syö mitään muutamaa tuntia ennen liikuntaa....

Nyt mietin onko turvallista jatkaa liikuntaa edellämainitussa muodossa vaikka olo vähän tulehtuneelta tuntuukin.
Lääkärin mielestä mulla on lääkitys joka suojaa, mutta en ole aivan varma.

Leikkaustakin olen harkinnut, mutta sekään ei oikein innosta, koska ei näyttäisi elämänlaatu parantuvan lukemieni sekä mm. lääkäriltäni kuuleman palautteen pohjalta.

Tämä vaiva mulla on nyt ollut noin viisi vuotta.

Kommentteja yms asiaan liittyen???



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: