Keskustelu

Don RefluxTuntuuko helikobakteeri joltain?6.2.2021 16.39
Moikka.

Onko jollain teistä todettu helikobakteeri?

Odottelen tässä että pääsen ensiviikolla labraan kun parisen kuukautta nyt ollut ylävatsassa poltetta huomattavasti enemmän (päivittäin, käytännössä jatkuvasti jos ei lääkkeitä ota). Tähystetty pari vuotta sitten ja palleatyrä ja löysä sulkija löytyi sieltä. Lääkärikin vähän ymmällään että miten voi olla että heti jos lääkkeet tauottaa muutamaksi päiväksikin, niin alkaa polttelu.

Nyt rajataan aluksi tuo helikobakteeri pois.

Mietin, että kun näitä somaceja ja rennieitä tullut tässä puolisen vuotta popsittua enemmän ja vähemmän niin varmasti vatsan happomäärä laskenut siitä = pääsee bakteerit paremmin jylläämään = voisikohan se olla helikobakteeri mikä tätä polttelua nyt aiheuttaa.

Tavallaan toivonkin että olisi tuo helikobakteeri, jotta löytyisi joku selkeä syy tälle jatkuvalle poltteelle. Ennen ei tämä refluksi ole tällaista aiheuttanut, että aivan kokoajan polttelisi.

Mietinpä siis vain, että voikohan helikobakteeri aiheuttaa tällaista kovemmanluokan itsepintaista jatkuvaa polttelua ylävatsassa?

mala55Re: Tuntuuko helikobakteeri joltain?6.2.2021 17.07
Helikobakteeri elää käsittääkseni juuri happamassa ympäristössä hoito ainakin on PPI-lääkkeet +antibiootit.
Elikkä maalaisjärjellä ajateltuna heliko voisi huonommin vähähappoisessa olosuhteissa muut "väärät"bakteerit kyllä lisääntyy.
Kävin itse Gastropanel kokeissa niistä selviää mm.heliko minulla ei sen mukaan ollut,laitoin tänne keskusteluun "Gastropanel"kommentit muutama päivä sitten.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: