Keskustelu

kkÄänen käheys1.1.2021 12.12
Te joilla ääni käheytyy närästyksestä johtuen, mitä olette tehneet asialle? Itsellä ääni käheytyy ja kurkkuun kertyy limaa jota joutuu rykimään. Ääntä avaamalla saa ääntä jokseenkin normaaliksi, mutta sitä saa olla tekemässä lähes päivittäin.

SuviRe: Äänen käheys1.1.2021 13.48
kk - minulle neuvoi tovi sitten kurkkukorvalääkäri vesipiipun, joita saa ostaa apteekista. Auttaa ja on tosi helppo käyttöinen.

Ei tunnu "miltään" niin tuntui ensin että ei oo hyötyöä, huomasin kuitenki parissa päivässä hyödyn. Puhun myös työkseni, eli auttaa siinäkin. Käytän muutaman kerran päivässä.

Linkki tuotteeseen :
https://www.yliopistonapteekki.fi/vesipiippu-muovinen-inhalaattori-1-kpl-26267.html

kkRe: Äänen käheys1.1.2021 14.28
Ootko kokeillut vesikattilan päällä höyryä hengittää, onko siitä ollut apua? Tuo piippu ilmeisesti auttaa paremmin. Kuinka pitkiä aikoja käytät kerralla?

kkRe: Äänen käheys1.1.2021 20.53
Kokeilin höyryhengitystä kattilasta ja alkoi vaan rintaa polttelemaan.

SuviRe: Äänen käheys2.1.2021 0.04
Minä käytän piippua tosiaan muutaman kerran (3-5 krt) päivässä ja muutaman minuutin kerrallaan ja olen huomannut selkeän avun.

VäinämöinenRe: Äänen käheys3.1.2021 4.41
Itse olen ostanut Wello2-laitteen ja silläkin mukavaa höyrytellä. Kurkkua saa rykiä, mutten ole isompaa eroa huomannut että höyryttääkö vai ei. Sen sijaan huomaan, että äkkiä syödyt ruoat vaikuttavat asiaan. Kun syö ns. oppikirjan mukaan refluksin näkökulmasta, niin limaa nousee vähemmän eikä niin ole rykimisen tarvetta. Sitten taas kun vähän huonompia ja provosoivempia ruoka-aineita, niin saattaa vaatiakin enemmän kurkun selvittelyä.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: