Keskustelu

martsulääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 9.49
Oon ihan ensimmäisten päivien aikana huomannut että ruoka ei taida esomeprazol sandozin vaikutuksesta sulaa yhtä nopeasti kuin ennen. En pysty syömään enää niitä annoskokoja mitä aiemmin vaikka nekin määrittelen pieniksi niin nyt ne on entistäkin pienempiä. Onko samoja tuntemuksia?

Mä syön viisi kertaa päivässä pienillä annoksilla. Tuntuu toimivan mulla parhaiten.

HappomahaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 11.50
Sama juttu mulla. Ennen mätin lonaspöydästä lautasen täyteen ja kiireellä kurkusta alas ja takas duuniin, nyt ei sama meininki onnistu. Pieniä annoksia joutuu syömään ku tulee niistäkin "täyteen" tuntuu et suoli toimii puolinopeudella. Vatsaa turvottaa hyvin usein ruokailun jälkeen.

terhiRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 11.56
Minulla sama juttu, pienikin annos ja hirmu ähky ja turvotus. Syön viisi kertaa päivässä minäkin ja todella pieniä annoksia ja hitaasti.

kuikkisuunoRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 12.16
No niin nyt alkaa selvitä taas yks tekijä miksi lääkkeen syönnin aloitettua elämä ei ole entisellään kun pukkaa "uutta" refluksia tms kun monet meistä tietty jatkaa syöntiä entisen lailla, jopa enemmänkin kuin silloin ennen lääkettä kun hapotti ja kun hapotus loppuu, niin syödään sitten jne?!

Tästäkin olisi ollut kiva kuulla lekureilta ennakkoon että älä syö enää kerralla paljoa kun hapot heikkenee jne!?

Vai onko syynä se että meillä kaikilla on ravitsemustavat ihan pielessä, luullaan vaan et syödään/juodaaan oikein ja sitten ihmetellään kun ei lääkkeet auta?? :-D

refluksikurkkuRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 12.48
martsu, mulla ei ole kyllä tuollaisia kokemuksia.

syön kanssa 5 kertaa päivässä (niinkuin ennen tätä tautiakin) mutta yeissuositusten mukaiset syömiset on liian isoja ainakin itselleni, koska sulkija reagoi täyttymiseen luultavammin herkemmin kuin aikaisemmin silloin kun tätä ei vielä ollut.

Varsinaiseen ruokahaluun tämä koko hommeli ei ole vaikuttanut - onneksi - yhtä samanlailla tekee mieli syödä :-)! Ja teki mysö alussa, kun syöminen oli nielemisvaikeuksien takia hanakalaa.

Lautasella on edessä nylyään esim 3 pientä omatekoista lihapullaa, pieni peruna sekä kunnon kourallinen kesäkurpitsaa :-) Aikaisemmin heti perään marjakiisselit jälkiruokina tai desien veden juomiset sai heti kättelyssä unohtaa, koska ne täytti vatsaa liikaa.

Nieleminen ruokatorvi osuudelta on normalisoitunut, joten en sen takia joudu puolta tuntia yllämainittua ruokaannosta enää syömään.

Ruoan jälkeen lääkityksen kanssa tai ilman ei ole samanlaisia vatsatuntemksia kuin täällä on (turvotus, ähky ym). Tiedän, olen vähemmistössä.

Kohta menossa syömään ravinteliin lohiannoksen sekä parsaa ohessa (ruokalista tsekataan edelleenkin aikasemmin).

Onko kellään

refluksikurkkuRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 12.53
Onko täällä kellään syömishäiriötaustaa (anoreksia, bulimia, ortoreksia ym mitä nyt näitä muita voi ollakin)? Usein olen miettinyt, mitä tämä ruokavavalion fiksaaminen vaikuttaa heillä.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 13.00
Ei lääkkeen käytön aikana ainakaan ruokahalu parantunut ole. Mutta vaikea sanoa mistä se johtuu kun on niin paljon kaikenlaista syömiseen liittyvää ongelmaa. Syöminen sisänsä on muuttunut nautinnosta tankkaamiseksi, ja siihen liittyy usein epämiellyttäviä fiiliksiä.

Nyt kun olen ottanut entsyymejä, olo on keventynyt ja ruokahalukin hieman lisääntynyt. Tätä en ollutkaan tullut ajatelleeksi. Kaipa siellä kanavassa on nyt enemmän tilaa, kun kaasun määrä on vähentynyt.

SaturnusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 14.13
Niin, minäkään en oikein tiedä että onko ruokahalu huonontunut lääkkeen vai refluksin vuoksi. Oon laittanut sen kyllä enemmän refluksin "piikkiin", koska yleensä lääkityksen lisääminen (20->40 mg) parantaa myös ruokahalua. Toisaalta se ruuansulatus tietty huononee, kun hapot vähenee, ainakin mun logiikalla. Vatsa on tosi kovalla lääkityksen vuoksi ja toimii harvoin, yleensä vain 1-3 krt viikossa.

kuikkisuunoRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 15.14
Saturnus: Kokeiles reilusti lisätä kuitua jos noin laiskasti suolesi toimii niin saatat saada apua? Paljonko nyt syöt kuitua ja millaista?

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 15.41
Joo, kyllä ummetus - siitähän Saturnus kärsii - kannattaa ehottomasti hoitaa pois. Se pahentaa refluksia, niin kuin kaikki tietysti tajuaa. Kakkimisen alkuun pääsee vaikka Laxoberonilla.
Sitten kuitua ja liikuntaa, että toiminta pysyy normaalina.
Suolen kuuluu toimia eli kakan kuuluu ilmaantua pyttyyn joka päivä.

refluksikurkkuRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 16.50
Niinkuin Sitrus sanokin, ummetus not good.

Saturnus, kuinka usein kävit aikaisemmin tyhjentämässä?

SaturnusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.15
Mulla on ollu aina vähä laiskanpuoleinen suoli. Siksi en ole hirveesti ihmetellyt nytkään. Tosiaan, voisikohan tuo huono ruokahalu johtuakin siitä ettei suolistossa vaan ole tilaa? Eli kun vanha ruoka ei liiku sieltä eteenpäin, niin siksi ei tule nälkä.

Laxoberonia on kaapissa, oon sitä välillä ottanutkin. Pitäis varmaan taas. Kuituja mielestäni syön suht paljon, kaurapuuroa päivittäin, kasviksia, ruisleipää vois koittaa lisätäkin.

SaturnusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.16
Niin juu se piti vielä mainita, että sitten kun "tulppa" aukeaa niin saatan käydä neljäkin kertaa päivässä. Ja sit taas ihmetellään monta päivää.

VaniljaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.24
Pellavansiemenet ovat myös hyvä apu ummetukseen, ne pitää vain tehosekoittaa ensin jonkun esim. banaanin tms. kanssa. Ummetus ei tosiaan ole hyvä juttu närästyksenkään kannalta. Suolessa ei tosiaan ole tilaa silloin ja luulisi että kun tilaa ei ole, niin vatsa on turvoksissa jolloin koko ruoansulatuskanavassa on vähemmän tilaa kaasujen jne vuoksi. Silloin tietysti aiheuttaa painetta sulkijaan, joka antaa helposti periksi ja päästää hapot ruokatorveen. Juuri siksi ajattelen että pitää hoitaa suolistoa ja vatsaa, kun ne ovat kunnossa ja voivat hyvin, saattaa närästysongelmakin helpottaa.

VaniljaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.27
Olisikohan Saturnus sinulle apua Elinvoimakuidusta, sitä otetaan ensin pieni määrä, mutta määrää lisätään pikkuhiljaa. Minä käytin sitä silloin, kun vatsani oli huonossa kunnossa.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.33
Mäkin kokeilin Elinvoimakuitujauhetta, ihan ohjeiden mukaan, mutta se vain tuntui pahentavan oloani. Tiedä häntä miksi.
Kokeilin useampaan otteeseen, mutta tulos oli aina sama.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.33
Mäkin kokeilin Elinvoimakuitujauhetta, ihan ohjeiden mukaan, mutta se vain tuntui pahentavan oloani. Tiedä häntä miksi.
Kokeilin useampaan otteeseen, mutta tulos oli aina sama.

VaniljaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.50
Minulle se tuntui sopivan hyvin, mutta kaikki ei sovi kaikille, olemme niin yksilöllisiä. Kokeilemallahan nuo selviävät.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 17.54
Musta oli outoa, että aine lisäsi ummetusta ja turpeutta, vaikka piti tehdä juuri päinvastoin. Sitä paitsi se on hirvittävän kallista, kun vertaa siihen, että ostaisi sen sisältämiä kuituaineita erikseen.
Elinvoiman erikoisuus on ilmeisesti sen sisältämä inuliini.

Jos kuidun saantia haluaa, niin vihannekset, marjat, ruisleipä, näkkäri, vehnänalkiot, leseet ym. on hyviä ja halpoja.

VaniljaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 18.11
Minä käytin sitä silloin, kun en oikein voinut syödä noita mainitsemiasi ruokia, vatsani oli kipeä ja sekaisin, eikä ruoka tuntunut sulavan. Leseet eivät sopineet minulle ollenkaan. Pellavansiemenet auttavat myös hyvin vatsaa toimimaan. Riittävä veden juonti on myös tärkeää jos on ummetusta ja tietysti liikunta.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 18.21
Elinvoimakuitullisän suurin ainesosa kauralese 37% ja toinen pellavarouhe 31%.
Tässä on nyt jotain outoa.

SitrusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 18.27
http://www.luontaistuotteita.fi/luontaistuotteet/catalog/product/gallery/id/240/image/259/


Bioteekin Elinvoima kuitu

VaniljaRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 19.01
Leseitä en ole käyttänyt sellaisenaan sen jälkeen kun kokeilin jo vuosia sitten vehnänleseitä, ne aiheuttivat minulle hirveän vatsakivun ja turvotuksen. Pellavansiemenet sopivat hyvin ja pellavarouhekin, teen jyvämyllyllä edelleenkin pellavarouhetta kaurapuuron joukkoon.

kuikkisuunoRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 19.22
Siis kuidut jaetaan kahteen tyyppiin esim. leseet ei sovi ibs-tyypille

http://www.avoin.helsinki.fi/oppimateriaalit/ravitsemustieteen_perusteet/04_ravintokuitu.shtml

refluksikurkkuRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 19.44
Joo, leseet ja hiutaleet on kyllä hyviä kuidun lähteitä ja niitä menee täällä. En ole tainnut ostaa erikseen noita tuotteita.

Itse olen ollut tyytyväinen tavalliseen Myllyn Paras Kolmen viljan leseseos (kaura, ruis, vehnä), jota tulee aamulla + illalla desi/kerta mitä ikinä sitten teenkin (velliä, smoothieta jne). Siitä tulee yht 20-21 gr kuitua aika näppärästi. Siihen sitten päivän muut kuidut kasviksista ym.

Mies (CU) keittelee ja käyttää "pellavalimaa" - menin maistaan sitä kerran, eikä koostumus ollut makuuni sitten ollenkaan ja lavuaarin päätyi se erä sekunnissa :-( Vieläkin yökötyttää pelkkä muisto :-(

Kenelle ryhmälle vatsavaivaisten puolelta se inuliini ei ollut ok??

refluksikurkkuRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 19.51
Ja muistinkin sen vanhan visiblinoppaan, jonka mm r laaitkainen on ollut tekemässä ja vastaus löytyikin jo sieltä ...

http://www.pfizer.fi/sites/fi/Products/oppaat/Documents/kuituopas_visiblin_2010.pdf

"Probiootit .... (esim inuliini) voi mahdollisesti pahentaa IBS - oireita"

Kaikissa vatsatuotteissa näyttää olevan vatsaoireet mahdollsiia sivuvaikutuksina ... hmm.

kuikkisuunoRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 20.45
Niin siis FODMAP ei sopisi IBSläisille....

Itse tykkään ja huomaan rukiin kuidun hyvän vaikutuksen mutta se tärkkelyssokerin määrä vaain häiritsee siksi me DB entsyymiä pitää kokeilla!

SaturnusRe: lääkityksen vaikutus ruokahaluun26.4.2013 20.50
No juu, tänään oli sit se tyhjentäytymispäivä ja tosiaan, johan alkaa nälkä tulla kun suolistoon tulee tilaa... Täytyy varmaan ottaa käyttöön joku kuitulisä, joskos sillä sais tuon massun toimimaan tiheämmin.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: