Keskustelu

PastaloverKysymys rytmihäiriöistä??22.3.2013 21.25
Hei, kirjoittelin/kyselin tuossa aiemmin refluksista ja hengenahdistuksesta jota iselläni on ollut ja on edelleen..
eilen tutkittiin päivystyksessä hengenahdistusta ja otettiin varmuuden vuoksi keuhkojen ct, ei löydöksiä. kai se on sukottava että refluksi voi tehdä tätä hengenahdistusta, huoh.
Tänään alkoivat uudelleen rytmihäiriöt ja kovat sellaiset :(. Pumppu todella melskaa miten sattuu; lyö nopeasti muutaman,pitkä väli (tauko) ja kova jysäys (kammiolisälyönti) ja tätä saattaa tapahtua useita kertoja peräkkäin. Ja säikyttä ihan hemmetisti.

Sydäntä on tutkittu useampaankin otteeseen viimeisen viiden vuoden aikana..eilen otettu ekg mutta eihän se eilen näin hakannut :(.
Onko teillä muilla näin "rajuja" kokemuksia rytmihäiriöstä??
Olisin kiitollinen kaikista kokemuksistanne.

SaturnusRe: Kysymys rytmihäiriöistä??22.3.2013 21.50
Onko sulla mitään lääkityksiä, joissa vois olla sivuvaikutuksena rytmihäiriöt?

PastaloverRe: Kysymys rytmihäiriöistä??22.3.2013 21.53
Tällä hetkellä Doximycin kuuri viidettä päivää..

NightlightRe: Kysymys rytmihäiriöistä??23.3.2013 14.59
Rytmihäiriöt osaa olla ikäviä. Mulla on ollut (vaarattomiksi todettuja) kammiolisäreitä jo yli 11 vuotta. Välillä niitä tulee satoja päivässä. Kaikkein ikävintä on juuri toi kun joka toinen lyönti on muljahdus, silloin tuntuu että ihan henkeä salpaisi.. Joskus tulee ihan ryppäinäkin, että tuntuu ettei välissä tule yhtään normisykettä. Ymmärrän täysin että sua ahdistaa, koska muakin ahdistaa edelleen silloin kun on oikein paha kausi päällä.

Mulla lisäreitä pahentaa mm. väsymys, valvominen ja stressi. Refluksikin varmaan jollain tavalla.

PastaloverRe: Kysymys rytmihäiriöistä??23.3.2013 20.44
Kiitos Nightlight :). Todellakin ahdistaa, nyt kun päällä on vielä tämä ihme hengenahdistus, alkaa mielikuvitus laukata diagnoosin suhteen :(.
Tänäänkin pumppu välillä tykytellyt, muttei niin pahasti kun eilen, onneks.

Mullakin tosiaan sydäntä tutkittu,holterit,ekg:t,vastikään "sydän verikokeet" ja vuosi sitten rasituskoe+ultra mutta sillä hetkellä kun sydän alkaa toimia ja hakata ihan sekaisin, niin käydyt tutkimukset ei hirveesti helpota.

Mulla myös lisäreitä pahentaa valvominen,stressi,kahvi...

Pikku MyyRe: Kysymys rytmihäiriöistä??23.3.2013 20.58
Hei , mulla oli oli noin pari vuotta sitten tosi rankkoja rytmihäiriöitä ihan jatkuvasti. Tutkittiin myös ja suljettiin pois vakavat sairaudet. Todettiin lisälyönneiksi. Sitä kesti monta kuukautta mutta hengissä ollaan yhä ja rytmihäiriötkin katosivat vähitellen itsestään. Aloin pikkuhiljaa tekemään tosi pieniä kävelylenkkejä ja vähitellen pidensin matkoja. Tein kaikkea mukavaa , kuuntelin musiikkia , juttelin ystävien kanssa ym. Ja eräänä päivänä huomasin että niitä ei enää ollutkaan :).
Näin jälkikäteen olen osannut yhdistää tuonkin vaivan tähän refluksitautiin , ainakin osittain. Tämä on vain minun oma ajatukseni että näin saattaisi olla.
Tsemppiä ! Kyllä ne siitä ajallaan häviää.

PastaloverRe: Kysymys rytmihäiriöistä??23.3.2013 22.25
Hei Pikku Myy.

On varmaan monen tekijän summa. Minulla oli jokunen vuosi sitten jakso jolloin niitä oli enemmän ja sillon ekoja kertoja tutkittiin..luulin jo päässeeni niistä mutta tunne oli ihan hirveän pelottava nyt kun tulivat takaisin noin voimakkaana.

Tiedän myös stressaavani helposti joten pitää yrittää keskittyä kaikkeen positiiviseen :).

Kiitos viestistäsi.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: