Keskustelu

SitrusTauti ja tasapainoilu18.2.2013 15.01
Syö sitä ja syö tätä, silti olet sairas. Sitten syötkin mitä tekee mieli, ja olet silti, no, jos et terve niin ainakin kohtailaisessa jamassa.

Tää on tätä epäloogisuutta, minkä kaikki tuntee.

Itse huomasin taas kerran, miten ratkaisevaa on kohtuus. Ja miten se armollisesti sallii nautintoja, jotka jo luuli menettäneensä. Mulle se vaikea herkku on kahvi. Sitä vain pikkuhiljaa alkaa juoda useammin ja ennen kaikkea isompia annoksia, kun ei mitään erikoista tunnu, niin antaa mennä vain. Kunnes sitten närästys taas alkaa.

Niinpä otin kurinpalautuksen ja pienensin annoksen jälleen pikkuruiseksi. Niitä saa sitten juoda kaksi päivässä. Viikonloppuisin tai erikoistilanteissa peräti kolme. Oireet vähenee ja nautinto on silti yhtä suuri. Sitä paitsi kahvi on aina juotava kauniista kupista!

SaturnusRe: Tauti ja tasapainoilu18.2.2013 20.42
Sama täällä. Oon antanut itelleni luvan juoda max. kolme kuppia kahvia la ja su. Samoin karkkia tms. kerran viikossa. Arkipäivät pysyn ruodussa, ja maanantai on aika tylsä päivä :)

TepsuRe: Tauti ja tasapainoilu19.2.2013 12.11
Sama täällä, kurinpalautus on tehtävä, kun innostuin olon parannuttua liikaa. Minulle suurin kompastuskivi on makea. Siitä on aina vaikea vieraannuttaa itsensä, mutta sitten kun on saanut sen tehtyä, sitä kaipaa paljon vähemmän kuin luulisi.

Kahvin suhteen olen huomannut, että ihan pikkuisen juon sitä oikein mielelläni, mutta siihen se tyssää. Ei vain enää maistu ja alkaa tuntua epämukavalta. Nykyään juon noin 1/3 kupin aamulla ja ehkä toisen samanmoisen iltapäivällä, jos sitäkään. Ihmeempiä oireita en ole havainnut kahvista tulevan, mutta varmaan niitä tulisi jos enemmän joisin, siltä se ainakin tuntuu koska alkaa tökkiä.

Suklaan suhteen olen huomannut sen, että esim. Fasupalat ja suklaapäällysteiset Marie-keksit ovat ok (1-2 kpl), mutta täyssuklaata olen syönyt diagnoosin jälkeen yhden palan ja toista en taida ihan heti syödä. Jälleen kerran kai siis laatu ja määrä ratkaisee, tuleeko oireita ja minkä verran. Ja mitä sokerisiin tuotteisiin yleensä tulee, niin välillä ne aiheuttavat oireita ja välillä eivät. Veikkaan että tässäkin on kyse määrästä. Jos syön usein, oireita tulee, mutta jos pysyn todellakin kohtuudessa ja minimissä, selviän rangaistuksetta.

VaniljaRe: Tauti ja tasapainoilu19.2.2013 17.46
Tepsu, minäkin olen huomannut että kun vähensi kahvin määrää, niin en enää haluakaan juoda sitä enempää. Juon aamuisin yhden pienen kupin kahvia ja iltapäivisin yleensä Rooibos-teetä. Viikonloppuisin olen nyt juonut iltapäivälläkin pienen kupin kahvia.

On totta että kun on oikein hyvässä kunnossa, eikä oireita ole, alkaa luulla että voi syödä ja juoda ihan mitä vain. Kurinpalautus tulee yleensä aika nopeasti. Minä join punaviiniä viikonloppuna lasillisen, en ruoan yhteydessä, ihan muuten vain lipittelin sitä kun teki mieli. Samana iltana oli pienen pientä närästystä, joka meni ohi renniellä. Seuraavana päivänä aamupäivä oli ok, mutta iltapäivällä alkoi närästää ja melkein koko illan närästeli.

Minä olen huomannut että minun kohdallani ruokarytmikin on tärkeä. Joskus on päiviä, jolloin ei oikein ehdi syödä kunnolla. Tulee syötyä vähän epämääräisesti, sitten on nälkä kun tulee kotiin ja syön herkästi nälissäni normaalia enemmän ja turhan nopeasti, sitten saan närästystä ja vähän vatsavaivojakin, ruoka sulaakin hitaammin.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: