Keskustelu

Nella Mistään apua hädässä? 11.8.2018 8.53
Hei! Osaosiko kukaan neuvoa, mitä voisin tilanteessani tehdä? Tässä taustaa: Olen kärsinyt jo 10 vuotta vatsakivuista ja närästylsestä. Vatsani on ultrattu ja on tehty tähustykset molempia kautta. Välillö fefluksiavaivat vähemmällä ja nyt taas tosi pahana. Tiöanne alkoi viikko sitten, kun syystä tai toisesta minulle tuli kova vesiripulo. Hakeuduin päivystykseen, jossa otettiin näytteet ja laitettiin tippaan. Tästä eteenpäin vatdaoireeni ylämahalla ovat vain pahentuneet. Olen otatuttanut uudetkon labrat ja kaikki niissä ok. Närästys ja palleapolte on barsinkin yöllä niin kaujea, että en saa nukuttua kun alkuyöstä luutaman tunnin. Mitä kummaa asialle voin tehdä? Kahvi , viinit ja muut on luonnollisesti jo pois. Olen juonut mantelimaitoa, käyttänyt Molkosania ja Silicaa. Mutta mistään ei oikeim tule. Helpotista. Nyt yöllä otin panadolia kovimpaan korvennukseen. Ei paljoa apua. Uloste on keltaista, kiinteää höttömäistä. Mitkään närästysläälkeet eivät myöskään toimi. Kaurapuuroa aamuisin, kauraleipää ja kanaa, banaania ja vihreää salaattia olen syönyty. Eli hyvin karsittua ruokavaliota köytän. Mutta mikä auttaa rauhoittamaan tämän vatsan? Mitä vielä voisin kokeilla ja miten saan nukuttua? Töihin meneminen tuntuu aina vaan utopistisemmalta ajatukselta. Niin ja lääkörillä olen nyt viikolla köynyt kahdesti. Heillä ei ole mitään helpottavaa tarkolla. Osaako kokj auttaa? Omat voimat ja usko kohta lopussa...

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 8.57
Anteeksi tuhannet lyöntivirheet. Puhelimella kun kirjoittaa..

sama täälläRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 9.30
Minulla vaikeana aikana ei sovi viljat lainkaan, eikä liioin mantelimaito. Salaatti ei sovi koskaan. Banaani, vähälaktoosiset maitotuotteet, pensasmustikka, kana, peruna, riisi, gefilusta jossain muodossa. Jäätelö on usein rauhoittanut vatsaani, luultavasti se kylmyys.
Tietty se mikä sopii minulle, ei välttämättä sovi sinulle. Myös lääkitys pitää olla hyvä, minulla pahimpina aikoina aamuin illoin nexium 40mg. Hyvänä päivänä vain yksi 20mg. Voimia!

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 9.47
Kiitos! Lääkkeiden kanssa vaan on niin hionoa, etteivät ne sovi minulle ollenkaan. Reseptolääkkeistä tulee kova ripuli ja kyltymätön päänsärky. Kaikki eri vaihtoehdot olen kokeillut. Gaviskon ym ei myöskään yhtään oireitani ole helpottanut, vaikka käytin niitä ihan kuurina ja pitkänkin aikaa avun toivossa. Tämä juuri kun ei tiedä mikä sopii, tekee tilanteen vaikeaksi. Tuntuu ettei mitään uskalla syödä. Mantelimaidon jätän nyt poia ja ehkä salaatonkin. Ruokavalionibon ollut jo 10v gluteeniton. Jos jollain joku kikka kolmonen cielä löytyy, niin mielelläni kuulen soitä. Menee vissiin ihan kaurapuurolla elämiseksi ainakin nämä lähipäivät?!

fagirRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 10.08
Yksi asia, jos se helpottaa huoltasi yhtään:
Ulosteen väri riippuu paljon ruokavaliosta.
Jos ei syö lihaa eikä tummia kasviksia (parsaa, pinaattia jne),
uloste on pikemminkin keltaista kuin tummempaa.
Lihasyöjillä uloste on kiinteämpää ja tummempaa,
kasvissyöjillä vaaleampaa ja höttömäisempää.

Olen itse "huonovatsainen", en voi syödä ollenkaan raakoja kasviksia en edes salaatinlehtiä.

GingerRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 10.36
Nella, käytätkö maitohappobakteereita? Niitä tarvit rauhoittamaan vatsan ja suoliston rankan ripulin jälkeen. Voit ottaa aamulla ja illalla 1tl-1rkl perunajauhoa sekoitettuna lasilliseen kylmää vettä. Se toimii prebioottina ja auttaa maitohappobakteereita kiinnittymään suolen limakalvoille.

fagirRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 10.58
Tyypilliset kysymykset:
Onko sinulle tehty gastroskopia
ja onko tutkittu onko helico-bakteeri ?

Gastroskopiatutkimuksen tuloksena minulta löytyi helico, vatsakatarri alullaan ja lievä refluksi.
Helicon selville saamiseksi ei nykyään tarvitse tehdä gastroskopiaa.
Helico-häädön jälkeen vatsaoireeni vähenivät radikaalisti heti, kun olin syönyt kolmen lääkkeen kuurin.
Elämänlaatu muuttui totaalisesti ilman helicon aiheuttamia vaivoja.

Helico-bakteeri voi aiheuttaa voi aiheuttaa pahoja kipuja ja ongelmia.
Joillekin se ei aiheuta suurta harmia.

Elämäsi on tosi kurjaa. En voi kuvitella kuinka voit töissä olla, jos et saa apua !
Onko sinulla työpaikkalääkäriä, joka voisi laittaa lähetteitä tarpeellisiin tutkimuksiin, joita sinulle ei ole vielä tehty ?

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 11.12
Kiitos tähänastisille vastaajille! Juu, syönyt säännöllisesti jo monta vuotta probiootteja. Tuota petunajauho-kikkaa en ole kuulöitkaan. Kokeilen. Ja juu, on tehyy gastroskopia. Mitään ei löytynyt. Helikokin on tutkittu. Työpaikkalääkäriltä olen lähetteet kyllä saanut ja tutkittu siis on
Kaikki redrptiölosey ja reseptittömät lääkkeet on kokeiltu. Apua ei niistä ole, ei edes renniestä. Siksipä niin onneton ja keinoton olenkin. Lääketieteenkin konstit kohdallani alkaa olla vähissä...

Aikuinen nainenRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 12.02
Kyllä ne kaurapuuroviikot on itsellenikin tuttuja. Tuntui.kun oireet oli tosi pahat niin ei mikään auttanut. Ja olen jo vuosia sitten kaikki salaatit kurkut tomaatit ym hylännyt ruokavaliostani.

Saa olla äärimmäisen tarkka mitä syön..laihduinkin monta kiloa kun en uskaltanut mitään syödä kun tuntui että söin tai join vaikka vettä.kaikki tuli vetenä pois.

Kait näitä romahdus vaiheita vaan tulee meille itsekulkekin. Reilu 20 vuotta tauti on vaivannut ja joskus näitä epätoivo vaiheita tulee ihan puun takaa.

Voimisia vaan sitä osaa toivottaa... eipä avuksi ole vaikka tahtoa löytyisi.

fagirRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 12.39
Useimpia maitohappobakteereita, probiootteja, Precosaa ja Alflorexia pitkäänsyöneenä voin todeta, että ne eivät ole auttaneet mitenkään.
Ihan sama syökö niitä vai ei.
"Ennen ja jälkeen" olo on samanlainen. Ei mitään eroa.

Lacto7 teki jopa huonomman olon.

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 13.07
Kiitos fagir ja aikuinen nainen! Oletko aik. nainen sinäkin siis ihan luomuna vatsasi kanssa pärjännyt? Itse olen 51v ja tähän ikään minullekin on kertynyt kaikenlaisia kokemuksia taudista. Näin pahaa jaksoa en vaan muista, vaikka oireet kyllä aina olleet juurikin tällaiset. Nyt ajattelin tänään mennä ihan kaurapuurolla. Se kylmänä on oikeastaan ihmeen hyvää. Illemmalla ehkä napsin muutaman vaalean kanan palan muun perheen ruuasta. Kurjaa on kyllä, ettei mitkään keinot oikein tepsi. Ja päiväthän sitä kärventelisi, jos vaan yöllä kivusta huolimatta voisi nukkua. Kiitos tsempistä, sitä nyt tarvitaan.

SitrusRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 13.27
Hädässä haetaan apua päivystyksestä.
Vaikka useamman kerran.
Rohkeutta, voimia 🌿🌻🌿

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 13.47
Sitrus : olen viikon sisällä ollut 4 kertaa lääkärissä. Eipä apuja paljoa ole saanut. Aina samat labrat jne. Ei ole sappi, ei maksa eikä mikään muukaan sisäelin vaan ihan selkeää refluksia. Mikähän lääke siihen auttaisi. Sen ihmeen kun toetäiso. Litalgin ehkä, mutta nyt eivät oöe edes sitä minulle kirjoittaneet, kun vatsa ei arista eikä päivällä niinkään kipuile

SitrusRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 14.14
Olen minäkin lääkärissä trampannut. Pahimmillaan 4 kertaa/vko.
Labroja tuli otetuksi jonkin verran.
Se vain on ainoa apu minkä keksin.
Ja sit se, että menee oirelistan kanssa. Ettei unohdu mitään.

JeppeRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 14.14
Minullakin oli ruoansulatus pahoin sekaisin. Tavallisista lääkäreistä ei ollut apua. Tehtiin jopa fundoleikkaus. Nyt olen ollut 15 kuukautta funktionaalisen lääkärin hoidossa. Alan toipua, vaikka en ole vieläkään päässyt takaisin töihin.
Minun ongelmani syynä olivat amalgaamipaikat. Ne ovat nyt poissa, ja toivun, mutta hitaasti.
Iocidin+ ja maitohappobakteerit saattaisivat attaa Sinuakin, Nella. Jos elimistössäsi on raskasmetalleja (elohopea), varovainen seleenilisä poistaa niitä pikkuhiljaa. Funktionaalinen lääkäri antaa kokonaisvaltaista hoitoa.

RentukkaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 14.59
Samoja vaivoja ja tuntemuksia on täälläkin. Minulle parhaan avun ovat antaneet ruuansulattajat, esim elivo plus, jota voi käyttää esom. happosalpaajien kanssa yhtäaikaa. Tosin,et ole syönyt ppi lääkkeitä, kun ne eivät ole Sinulle sopineet. Mutta silti kannattaisi ehkä kokeilla ne ainakin sulattavat ruokaa ja ehkä muutenkin tasottavar vatsanoloa. Voihan olla, että olet jo kokeillutkin näitä. Ruuan sulattajia on montaa merkkiä, tuo on minulle käynyt toki muitakin olen kokeillut.
Voimia ja jaksamista👍

Aikuinen nainenRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 16.39
Esomeprazolia olen nyt käyttänyt viime kesästä säännöllisesti ja Nogasin ruoan sulatus ensyymejä. Välillä on ihan ok aikoja mutta sitten jostain ryöpsähtää kaikki vaivat yhtä aikaa ja tuntuu ettei elämästä tule mitään.
Unettomuus kaupantekijäisinä päälle niin huh...ei aina jaksa edes jutella kenenkään kanssa. Onneksi on tämä paikka missä voi ja saa "jutella" murheistaan.

Aina miettii teidän muidenkin kestämistä, ja tuntuu ettei oikeestaan kukaan muu ymmärräkään näitä murheita kun saman kokeneet.

Rakenteellinen_Re: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 18.32
Voiskos ripuli johtua viljoista? Mulla nimittäin tulee hillitön ripuli ja vatsakrampit ja polte viljoista mm. Kaurasta. Sen kylkiäisenä kyllä korventaa.
Toinen on maitotuotteet, mutta et niitä ilmeisesti käytäkkään. Marjat mm. Mustikka voi olla hyvä, se ainakin pitäisi rauhoittaa suolistoa.

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 18.58
Kiitos taas jakamisesta ja vastauksista. Ihan loistavaa, että meillä on tällainen kanava, jossa samassa tilanteessa olevat voivat "avautua". Juu, viljoja en ole 10 vuoteen syönyt. Kauran poisjättämistä en ole kokeillut... Ehkä sekin pitänee kokeilla. Perunajauhot vedessä ja probiootit perään tuntuu tauhoittavan ainakin vähän. Kiitos siitä vinkistä!

GingerRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 20.25
Nella, kiva kuulla, että voit vähän paremmin👍😊
Unen saamisessa vois olla apua, jos otat illalla Magnesiumsitraattia, kalsiumia ja B-vitamiinia. Se rentouttaa ja rauhoittaa.
Rentoutumiseen voit kokeilla myös Mindfulness harjoituksia esim. YouTubesta. Pitää löytää sellainen lukija, jonka ääni ei ärsytä. Mä käytän esim. hypnoosimiehen videoita.

Magnesiumsitraatti auttaa, jos on hengitysvaikeuksia, nielemisvaikeuksia, sydämen tykytystä, esim. lisälyöntejä.

Tuo Jepen mainitsema Iocidin+ on tosi hyvä palauttamaan vastustuskykyä sairastamisen jälkeen. Mä käytän myös aminohappo L-glutamiinia. Se auttaa vatsan turvotukseen. Mulla on palleatyrä. Olen nyt ollut reilu 5 kk ilman PPI-lääkkeitä. Käytin Somacia 12 vuotta. Mulla kaurapuuro turvottaa.

Parempaa vointia kaikille 👍❤

GingerRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 20.26
Nyt muuten kannattaa syödä mustikkaa suoraan metsästä, jos mahdollista. Saa samalla hyviä bakteereita suolistoon.

NellaRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 20.48
Magnesiumsigraattia käytän normisti, mutta nyt ajattelin jättäväni senkin pois. En tiedä, ärsyttäiskö mahaa vai ei. Mustikoita olenkin syönyt päivittäin suoraan metsästä tai jääkaapista. Olen kyllä epäillyt niilläkin olevan vähän huono vaikutus mahaani. Mutta mene tiedä, kun oikeasti tuntuu, että kaikki turvottaa, ärsyttää ja närästyttää. Mutta kiitos taas hyvistä vinkeistä ja kannustuksesta. Ai niin ja piti kysymän, että teillä, joilla kaurapuuro ärsyttää enemmän tai vähemmän, niin sopiiko esim riisipuuro? Hirssipuuroa olen kokeillut, mutta maku ei oikein ollut mieleinen🤔🤣

JeppeRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 21.09
Ongelmana voi olla myös maidon kaseiini, silloin maitoon keitetty puuro ei sovi. Välillä oksensin kaikki maitotuotteet. Nyt käytän varovasti heraproteiinia ja kovia kypsiä laktoosittomia juustoja. Hassua, mutta mulle ruis sopii paremmin kuin kaura - kunhan se on gluteenitonta. Mutta yksilöitä ollaan.

sama täällä Re: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 21.22
En pysty syömään mustikoita, vain pensasmustikoita ja niitäkin hyvänä päivänä. Riisipuuro (esim Kotimaista-sarjassa S-ryhmän kaupoissa) sopii minulle. Viljoista sen verran, etten pysty syömään suomalaisia viljoja, vaikka ne olisi gluteenittomia. Illalla pitää olla erityisen tarkka, mitä syö ja mielellään 4 tuntia ennen nukkumaan menoa syömättä. Illalla raejuustoa, vähälaktoosista viiliä ja banaania.

GingerRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 22.48
Yksi hyvin sulava ruoka on Kasvissosekeitto, esim. Porkkanaa, kesäkurpitsaa ja kukkakaalta. Lisukkeena Raejuusto tai feta. Monet refluksikot sietää hyvin juustoa, esim. Mozzarellaa.

Jäätelö on usein pelastus, kun kaikki närästää. Se ei turvota mua, vaikka esim. jugurtti turvottaa. Se myös nostaa mielialaa. Varmaan toimii lohturuokana kuten suklaa. Suklaan sulaminen suussa muistuttaa kokemusta äidinmaidosta.

SitrusRe: Mistään apua hädässä? 11.8.2018 22.51
Mulla on vaniljajäätelöä aina pakkasessa.
Syön sitä vähän kerrallaan, mutta pitää olla hyvää. Oikeista aineista tehtyä.
Nam!

Rakenteellinen_Re: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 0.24
Joo siis minä en pysty syömään edes ulkomaisia viljoja, en riisiä tai maissia. Mutta näin yleisesti ottaen riisipuuro sopii usealle. Kokeilemalla siis selviää. Mulla oikeastaan ainoa vilja, jota siedän silloin tällöin on tuo hirssi mutta saan siitäkin vatsan sekaisin pidemmän aikaa sitä syötyäni ja nyt kärsin vähän vastaavanlaisista vaivoista kuin Nella, kun on ollut kaikenlaista ruokavaliokokeilua.
Mulle ei sovi myöskään maito, ei edes vuohenmaito, oksennan kaiken ulos tai sitten istun vessassa koko päivän. Nyt kun on pidempään ollut maidotta, niin jos vahingossa syön jotain maidollista oireet ovat tosi välittömät ja kauheat. En käsitä miten olen ikinä pystynyt maitoa edes juomaan 🤔😅
No mutta tosiaan, toisille täällä maitotuotteet juuri auttaa ja rauhoittaa, joten yksilöllistä on ja kokeilulla selviää.
Tsempit kaikille, täällä ollaan taas huonovointisia. Kyllä aina välillä vaan turhauttaa kun meinaa usko loppua tän oireilun kanssa, mutta toisinaan kun on todella tarkka niin sitten olen hyvävointinen. Ei olisi pitänyt testailla taas uusia viljalajeja tai tuota vuohenmaitoa.

AzzzRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 3.54
Kohtalotoverina päivää! Tai yötä. Miten vaan.
Mulla alkoi alkuviikosta ajoittainen kuvotus/sen myötä huonot unet ja kävinkin apteekissa,että haen somacin tilalle toiset,vaan olivat loppu vaikka piti olla reseptiä vielä jäljellä. Noh,tässä sitä valvotaan toista yötä. Vatsakipua ja kuvotusta. Jos meinaa torkahtaa,herää kun tuntuu että pitää oksentaa. Kaikki käsillä olevat keinot kokeiltu. Ärsyttää! Varmaan pakko pudota saikulle,ei tästä tule mitään.

Aikuinen nainenRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 7.37
Mustikka on minun vatsalle ja suolistolle ihan " myrkkyä". Tykkäisin syödä niitä muodossa jos toisessakin mutta saan niin kivat kivut, että minun kohdallani ne ei käy. Moni muukin marja tai hedelmä esim.banaani on ihan pannassa. Joten ruokailu on valintoja, valintoja.

NellaRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 10.37
Heippa kaikille ja varsinkin kaikille tsemppajilleni! Viime yö meni jo paljon paremmin. En siis herännyt korvennukseen, tosin klo 6 kyllä wc kutsui isommmalle, mutta muuten pitkästä aikaa normiyö, ainakin melkein. Eilen söin siis vaan kaurapuuroa kylmänä (vatsa turvonneena kylläkin. Liekö kaurastakin haittoja?) ja illemmalla uunissa paistettia kanaaa ja pari kditettyä perunaa. Illalla vielä perunajauhokoktail ja probiootit. Taisin siihen sekoittaa vielä Puhdas magneesiumiakin. Näillä mentiin ja nyt aamulla en keittänyt puuroa, vaan otin soijajugurttia luomuna, siihen pieni määrä pellavarouhetta ja ehkä 10 mustikkaa. Nyt ihmettelen oloani. Palleavain vähä kipeä, j rintalastalla jonkin varran painetta. Huominen töihinmeno vaan mietityttää todella: Jaksanko, pärjänkö, vai uuvahdanko jo työmatkalla🤔 Vaihtoehtona on aamulla terv. keskuspäivystysaika. Tarvetsenhan sitten saikku-paperin ja meilelään myös ehkä taas jälleen lähetteen lisätutkimuksiin. Lähinnä ajattelisin ylävatsa ultraa ja ehkä tähystyksetkin pitäisi uusia??!! Me e tiedä, mutta tosi ahdistavaa tämä on, kun ei pääse arkeen kiinni, vaan kärvistelee näiden oireiden kanssa.
Päivän jatkoja🌞Ja kakki huomior ja neuvot ovat edelleen hyvin tervetulleita😃

fagirRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 11.01
Hei Nella !
Miksi kukaan lääkäri ei ole antanut jo sinulle sairaslomaa, että voisit yrittää saada vatsaasi kuntoon ? Ethän sinä ole työkunnossa, vai miten voisit pärjätä siellä, kun kotonakin on vaikeaa ?

Pitkäänjatkuvaan vaivaan pitäisi olla kaiketi diagnoosi, niin lääkärinkin olisi helpompi sairista kirjoittaa, mutta voi vaikeitten vaivojen takia muutenkin saada sairista.

Toivottavasti pääsisit mihin vaan tutkimukseen,
aina se jotain selvittäisi, mitä on tai ei ole.

Kunnallisesti kestää joillakin paikkakunnilla monta kuukautta ennenkuin tutkimukseen pääsee, jos lähetteen sattuu saamaan.
lähetekin on joskus kiven alla.

Yritä olla stressaamatta huomista. Huomenna näet sitten mihin kykenet.
Jos olo on aikaisin aamusta alkaen huono, heti klo 8 soitto sitten lääkärille akuuttiajan varaukseen. Akuttiaikoja on vähän tekessä. Ne menee heti aamusta.

Jos kesken päivän sairastuu, ettei voi olla töissä, töistä voi lähteä kotiin ja varata lääkäriajan seuraavaksi päiväksi, ei aikoja aina heti saa.
Työterveyslääkärille ehkä saa ?

Koitahan ottaa mahdollisimman lungisti vaikka vaikeaa on !

fagirRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 11.54
Hei Nella uudestaan !
Jos sinulla on refluksidiagnoosi ja se on pahana, tarvitsetko aina lääkärintodistuksen, jos et kykene töihin ?
Riippunee työpaikastakin pitääkö aina olla sairistodistus.
Omallani voi olla pois 1-3 työterveysaseman sairaanhoitajan antamalla luvalla.

Töistä poissaolo on kurjaa sekin, monessa työssä se siirtää omat työt toisille. Syyllisyyttä tuntien ei ole helppo sairastaa.

NellaRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 12.06
Hei! Minulla ei ole virallista refluksidiagnoosia. Työterveydessä tilnteeni tunnetaan, mutta olin jo voome viikolla to-pe poissa. Näinollen tarvitsen sen lääkärintodistuksen. Meillä saa olla jopa 5 päivää pois omalla ilmoituksella. Viikonloppu välissä aan sekottaa ja siksi ma on jo mentävä hakemaan se paperi. Ja samalla toki sitten yrittää puhua niistä lisätutkimuksista..

Aikuinen nainenRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 12.24
Itse huomaan, että jos tressiä pukkaa niin taatusti närästys ja suolisto ongelmat pahenevat+muut kivut. Oksettava olo kaiken aikaa vielä niin
pipo on tosi tiukalla.

Nyt tätä stressiä on taas ollut kun koiruus on viikon ollut kipeä.
Vaikuttaa uniinkin eli ei nukuta edes pillerillä ja kun 24 tuntia on samassa murheen aallokossa vaivat vaan pahenee, vaikka ruokailu on hyvinkin kurinalaista. Ei auta.
Kokonaisuuksia olemme. Taas ajattelen josko huomenna olis paremmin.

fagirRe: Mistään apua hädässä? 12.8.2018 13.14
Nella, älä odota ehdotuksia äläkä tyydy vaikenemiseen, pyydä tutkimuksia !
Saadaksesi oikeaa hoitoa tarvittaessa ja saadaksesi oikean lääkityksen ja neuvoja miten hoidat itseäsi, että pysyt terveempänä ja työkykyisenä.

Se on yksi tärkeimmistä pointeista, että sanoo lääkärille, että haluaa pysyä työkykyisenä.
Ei kukaan lääkäri haluaa edistää työkyvyttömäksi tuloa.

Sipilän hallituskin yrittää väen vängällä saada töihin kaikki suinkin kynnelle kykenevät, vaikkei työnantajat puolisairaita ole paljoakaan kiinnostuneita palkkaamaan.

Tämä Sipilän hallituksen "kärkiajatus", että kaikki töihin, työllisyysastetta ja työllistymisastetta on nostettava,
on kyllä kaikkien tiedossa tässä yhteiskunnassa, lääkäreittenkin.

Lääkärien olisi jo ammattietiikkansa puolesta tehtävä kaikkensa että ihminen pysyy terveenä ja työkykyisenä.

Työikäisten terveys on yhteiskunnallisestikin tärkeä asia puhumattakaan siitä, että kukaan ei halua tuntea itseään sairaaksi koko ajan !

Miten helppoa ja mukavaa on mennä terveenä töihin !
Sairaudet tekevät ihmisen elämän surkeaksi ja masentavaksi.
Miettii joskus, miksi minulla täytyy olla tällaista, miksi en saa nauttia elämästä niinkuin muutkin ?

Filosofisesti ottaen kysymykset ovat turhia. Jokaista kohtaa yksi tai useampi "onnettomuus" elämän aikana jossakin muodossa.

Hyvin tärkeää on yrittää kaikin voimin pitää henkisesti itsensä koossa ja voimissaan ja uskoa parempaan.
Muuten ei jaksa.
Pitää uskoa parempaan.
Ei saa luovuttaa.

Sanon itselleni joka aamu: "Päivä kerrallaan eteenpäin",
enempää en vaadi itseltäni,
muuten henkinen kuorma kasvaa liian suureksi,
koska yksi päiväkin voi olla tarpeeksi vaikea joskus.
Mitäpä sitä huomista miettimään.
Mummoni sanoin:"Huominen kantaa huolen itsestään !"

Levollisuutta ja mielenrauhaa kaikille !

fagirRe: Mistään apua hädässä? 13.8.2018 16.05
Hei Nella ! Miten selviydyit tästä päivästä ?
Ja miten muilla on viikko alkanut ?

NellaRe: Mistään apua hädässä? 13.8.2018 18.57
Hei ja kiitos kysymästä! Sain ajan työterveyslääkärille. Mnin paikalle hengitysmaskissa sisäilamongelman takia. Hän tutkaili jo otettuja tutkimuksia, määräsi B12, falatin, maksa, haima ja sappilabrat. Lisäksi vielä helikon, mutta siihen en usko, koska se on jo kertaalleen otettu. Paineli vähän vatsaa ja lupasi soittaa keskiviikkona. Sairaslomaa kirjoitti koko tämän viikon. Mutta koska olen kaikki närästyslääkkeet jo kertaalleen kokeillut, ei määrännyt mitään lääkettä. Toivotti hyvää vointia ja lupasi palata asiaan.

No, nyt olen kotona jatkanut hyvin askeettista ruokalinjaa. Viime yönä heräsin taas ruokatorven korvennukseen, pallea onneksi rauhoittunut. Mutta tilanne ns. edelleen päällä. Mene tiedä, koska tämä loppuu ja mitä tässä selviää. Vai selviääkö mitään??!! Pidän sitäkin täysin mahdollisena vaihtoehtona.

Mukavaa iltaa!

female77Re: Mistään apua hädässä? 16.8.2018 13.18
minulla on myös aina sillointällöin vesiripulia. ruokavaliot on auttanut ettei tule enää kovia torvenkipuja? olen myöskin home- ja moni herkistynyt. lapojen välissä ei ole ollut viimeaikoina kipuja, ne liittyy refluksiin jomminkummin päin.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: