Keskustelu

KysymyskissaVatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu23.2.2018 23.19
Eli mulle tänään tehtiin vatsalaukun ruokatorven ja ohutsuolen alun tähystys ja se onnistui hyvin, mutta ruokatorven näytteenotot sattuivat. Taisivat ottaa 7 näytettä yhteensä. Ruoka ja juoma polttelee ja kirvelee. Olo on väsynyt ja närästää kamalasti. On myös erittäin etova olo ja oksensin kerran mutta uskon tämän johtuvan närästyksestä. Olen ottanut vatsansuojalääkkeitä esomeprazol 40mg tänään joten en viitsi ottaa enempää. Onko nämä kivut ja pahoinvointisuus/närästys normaalia tämän toimenpiteen jälkeen? (Minulla nielemisvaikeuksia ja epäillään refluksitautia oli aijemmin myös verioksennus jolloin epäiltiin ruokatorven haavaumaa siksi tehtiin tähystys kun närästys ja nielemisvaikeudet jatkuneet yli vuoden vaikka käytössä vatsansuojalääkkeet)

Rakenteellinen_Re: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 0.04
Mulla oli muistaakseni kyllä kipua vatsassa näytteenoton jälkeen useampia päiviä ellei jopa viikon, mutta siitä en tiedä onko normaalia että oksennat..mielestäni olisi hyvä varmaan käväistä lääkärissä tai vähintään kysäistä asiasta eli olla yhteydessä poliklinikalle/sairaalaan päin.. 😯
Sanoiko lääkäri sinulle löytyikö mitään?

SitrusRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 0.10
Eli gastroskopia?

Ota matalalla kynnyksellä yhteys sairaalaan, jos kivut ja epänormaalit tuntemukset jatkuu. Mulla ei koskaan ole sattunut koepalojen ottaminen. Mutta rööri on ollut arka tutkimuksen jälkeen pari pvää.
Selvisikö mistä veri oli vuotanut? Sen ja kirvelyn takia älä arkaile soittaa, ja kysyä neuvoa.

KysymyskissaRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 9.44
Kiitos vastauksista. Mitään ei tutkimuksessa selvinnyt kaikki näytti siistille mikä vähän ihmetytti. Käskivät jatkotutkimuksiin.

SitrusRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 10.12
Millaisiin jatkotutkimuksiin?
Ja oliko siitä verenvuodosta jo aikaa, kun tarkemmin luin, niin se ei kai ollutkaan hiljattain?
Mut silti, ota vaan yhteys. Joskus koepalan otto saattaa tehdä reiän. Näin mulle sanottiin kun kerran oli kovia pistemäisiä kipuja jälkikäteen. Otettiin thorax.rtg - ei onneksi reikää 😃.

yksi.neuvoRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 18.13
Minulle neuvottiin ettei saa juoda tai syödä kuumaa tai liian lämmintä
tutkimuksen ja näytteenoton jälkeen.

SitrusRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu24.2.2018 18.42
Joo, tuo on vakiokielto: ei lämpimiä juomia eikä ruokia näytteenottopvänä.

epeliRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu28.2.2018 8.30
Mulla tehtiin eilen tähystys ja sen jälkeen oli muutaman tunnin ihan hirveä olo kun vatsa täynnä ilmaa ja pisteli. mutta nyt tänään kaikki ok paitsi kurkku pikkasen kipeä!

spoRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu11.3.2018 9.09
Minulla oli kurkku arka päivän ja seuraavana päivänä esiintyi lievää pistävää kipua keskivatsassa vasemmalla, minkä oletin johtuvan näytepalan otosta. Muuten operaatio oli helpompi kuin odotin, ja Meilahden henkilökunta aivan erinomaista.

KysymyskissaRe: Vatsalaukun ja ohutsuolen tähystys jälkikipu11.3.2018 14.09
Minulle ei annettu mitään ohjeita syömisen tai juomisen suhteen. Lämmin juoma nipisteli ruokatorvesta vähän. Meni ohi tuo kipu parin päivän sisällä. Jatkotutmukset ois PH tason katsominen ja tutkiminen, että onko refluksitauti(letku nenästä mahaan ja vuorokaudeksi max).
Verenvuodosta oli n. vuosi ennen tähystystä kun eivät silloin ruenneet tähystämään.

AP



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: