Keskustelu

jippuNexium15.2.2010 22.04
Kuinka paljon kuukauden lääkkeet NEXIUM 40mg maksaa ja vielä tämänkö kuun siihen saa korvattavuuden?Kun en saa tuolta selvää netistä...Onko sille joku vaihtokelpoinen lääke olemassa?

JoyRe: Nexium15.2.2010 22.30
Ei tietääkseni ole halvempaa versiota ja kato yliopiston apteekin sivulta paljo jää maksettavaksi. Siel on semmonen laskuri, jol voi laskea. Mä en ainakaan ole kuullut, että se poistus ei-korvattavien joukkoon. Kandee ostaa 100 kpl purkki, tulee halvemmaksi pitkäs juoksus.

arnoldRe: Nexium15.2.2010 23.39
Astra-Zeneca (vai mikä se nyt oli) on jo laittanut uuden korvattavuusanomuksen vetämään ja sen pitäisi kohta olla päätöksessä.

Lääkelaitos (vai mikä se nyt oli) kun oli sitä mieltä, että Nexium 40mg on liian korkea markkinahinnaltaan, niin A-Z:n täytynee kaiketi hieman pudottaa hintaa, mikä tietysti on meille aivan hurraa-juttu.

Nexium 20mg sai pitää korvattavuutensa kuten ennenkin ja ilman sen kummempia hintamuutoksia, joten niin kauan kun ja jos 40mg:nen on korvauksen ulkopuolella, tulee halvemmaksi ottaa 2x20mg kelakorvauksella kuin 1x40mg ilman korvausta.

refluksikurkkuRe: Nexium16.2.2010 2.43
jippu, soita suoraan apteekkiin ja varmista paljonko kuukauden laatta maksaa.


Ote AstraZenecan kotisivuilta - (hintalautakunnan selostuksia en jaksa kyllä edes lukea - sen verran heidän toimintansa pännii taas tällä hetkellä - pakkohan sitä patentin vanhenemista oli jotenkin heidän hyväksi käytettävä - se tulee nyt vain tällä hetkellä 40 mg käyttävien potilaiden niskaan!):

"Lääkkeiden hintalautakunnan päätöksen mukaan protonipumpun estäjä Nexiumin hinnat ja korvattavuus muuttuvat 1.2.2010.

Nexium 20 mg:n tabletin hinta laskee ja Kela-korvaus säilyy ennallaan, mutta Nexium 40 mg:n tabletin korvattavuus päättyy toistaiseksi.

Nexiumia käyttäville potilaille hieno uutinen on se, että lääkkeen pienemmän vahvuuden eli 20 mg:n hinta laskee n. 40 % helmikuun alusta. Lääke on edelleen peruskorvattava.

Nexiumin tehokkaampi vahvuus eli 40 mg on myös jatkossa saatavilla apteekeissa, mutta potilaat joutuvat ainakin toistaiseksi maksamaan lääkkeen kokonaan itse.

?Olemme hakeneet Nexium 40 mg:lle rajoitettua peruskorvattavuutta siten, että Kela-korvauksen saisivat jatkossa ne potilaat, jotka sairastavat vaikeahoitoista refluksitautia. Laajojen lääketutkimusten perusteella juuri nämä potilaat hyötyvät lääkkeestä eniten. Hakemus on tällä hetkellä lääkkeiden hintalautakunnan käsittelyssä?, sanoo maajohtaja Jyrki Lönnfors AstraZenecasta."

Kuten työkaverini sanovat, eräänlaiset "Mobilaatit" jälleen kerran eli paljon kysytty (Suomen myydyin lääke?) tuote poistetaan korvattavuuksista, jotta säästetään lääkekustannuksista .... Ja tällainen päätös viranomaisilta siitä huolimatta, että salpaajien sopivuuden vaihtelevuus on hyvin tiedossa!

Epäilin tätä silloin viime keväänä kun korvautuvuusjuttuja ruksailtiin -söin silloin itse kanssa 40 mg. Nyt menee 20 mg, joten muutos hyödyttää mutta p-mäinen juttu ajatellen niitä, jotka joutuvat syömään 40 mg.

Saa nähdä ollaanko tulevaisuudessa siirtymässä sitten vieläkin rajallisempaan käyttöön jossakin vaiheessa - eli kerralla saisi apteekista vain tietyn määrän korvattavia salpaajia ulos (kuten esim. CU lääkkeillä) ... tämähän estäisi tuon 20mg käytön 40mg sijasta.

refluksikurkkuRe: Nexium16.2.2010 15.25
Käytännössä Nexiumin hinnat (56 tabletin pakk.) ovat masentavia ja - ilahduttavia - riippuen vähän siitä kumpaan ryhmään nyt kuuluu:-(

- Nexium 20mg n. 20e
- Nexium 40 mg n. 87e

arnoldRe: Nexium17.2.2010 6.12
Olen huomannut, että lääkärin kanssa voi sopia, että ostan 20mg:n lääkkeitä, joita hän määrää otettavaksi kaksi päivässä. Silloin ei tarvitse ostaa noita neljäkymppisiä.

2X20mg sopii minulle noin muutenkin paremmin, kun väliä niillä on aina se 12h.

refluksitautiRe: Nexium17.2.2010 12.37
Voisin kanssa kokeilla tota 2x20 mg pitääpä pyytää huomenna resepti, jos se noin paljon halvempaa on. siis 56 tabletin pakkaus 20e?

refluksikurkkuRe: Nexium17.2.2010 17.30
Kyllä, Yliopiston apteekissa ainakin sanoivat niin. Ja näyttää tuo Joyn puhuma laskurikin näyttävän ihan samaa.

Eroa ottamisessa on lähinnä varmaan se, että 40 mg/vrk kesto on runsaat 16 tuntia kun taas 2x 20 mg tarvii ottaa kaksi kertaa päivässä ja kesto on oikein ajoitettuna runsaat 24h.

40 mg Nexiumia ei voi siis suoraan korvata ottamalla 2 tablettia kerralla samaan aikaan.

arnoldRe: Nexium17.2.2010 19.41
refluksikurkku:

40 mg Nexiumia ei voi siis suoraan korvata ottamalla 2 tablettia kerralla samaan aikaan.


Öhhh, tuota..? En halua sen kummemmin väitellä asiasta, mutta kyllä minun laskujeni mukaan kaksi kerrallaan otettua 20mg:n nexiumia vastaa yhtä 40mg:n nexiumia.

Kysymys on siis lääkkeen metabolia-ajasta eli puoliintumisajasta ihmisen elimistössä, joka on nexiumilla n. 1,3 tuntia ja se lasketaan kerralla otetun vaikuttavan aineen (eli tässä esomeprtsolin) määrän mukaisesti.

Kahdesti päivässä otettuna 20mg esomepratsolia saattaa hieman kumuloitua, mutta ei merkittävästi. Annetaanhan sitä vaikeammissa tapauksissa myös 40mg 2 x vrk, joka sekään ei ole mitenkään toksinen annos eikä lääkäriltä kuulemani tiedon mukaan huippuluokkaa.

Eräs asia, jota en ole vielä saanut itselleni selvitettyä on se, mahtaakohan esomepratsoliin syntyä toleranssia. Tapaan lääkärini ensi maanantaina, niin täytyypä kysäistä, josko hänkään tuosta mitään tietää.

Kun mahassa lääkkeen vaikutuksesta on luonnollista korkeampi pH, alkaa siellä toimia hälytyshormooni, jonka tehtävänä on kertoa soluille, että nyt pojat lisää happoa ja heti. Kun sitä happoa ei sitten tulekaan, niin herää kysymys, lisääntyykö tuo hormoonitoiminta? Ja jos, niin jääkö se päälle jatkuvasti ja mitä haittavaikutuksia voi siitä olla?

Pitäisikö tuon vuoksi aina välillä pitää taukoa lääkkeenotossa? Sitä lääkkeetömyyden mukanaan tuomaa oireilua kun kukaan ei kovin hevillä vapaaehtoisesti ala kärsimään.

jippuRe: Nexium17.2.2010 20.52
Mä mietin kyllä tota 2kertaa 20mg eli kysäsen lääkäriltä kun käyn.Mielestäni kaikille lääkkeille voi tulla toleranssi ja sen takia niitä pitäis syödä vuorotellen,en muista mistä luin.

refluksikurkkuRe: Nexium17.2.2010 20.54
Voi hyvinkin olla niin, tarvii kysyä asiaa farmaseutilta. Muut farmakologiset piirteet löytyy pitemmästä tuoteselosteesta Lääkelaitoksen puolelta.

Toksisuudesta näillä annoksilla ei tarvi tosiaan olla huolissaan. Leikkaukseen menijöille on määrätty myös 3 x 40 mg Nexiumia.


Toleranssin kehittymisestä en ole kuullut virallista tietoa. Juttuja saattaa liikkua mutta liittyvätkö ne todellisuudessa ph laskuun lääkityksen alaisena, on kyseenalaista. Lääkityksen alaisena tehtyjä ph mittauksia, jotka voisivat vastausta kenties antaa, tehdään yksityiselläkin todella harvoin - lähinnä valistuneiden aktiivisten kroonikkopotilaiden toimesta (kyselykierros 3 eri yksityisellä klinikalla). Odottelemme lisää tutkimustietoa ...

Lääkkeettömiin kausiin löytyy vähän erilaista suhtautumista. Kroonikoilla sitä on ehdotettu esim. tautitilanteen kartoittamiseksi silloin tällöin. Jos salpaajia on käytetty pitkäaikaisesti (yli 8 vk!), step down - menetelmää suositellaan eli vähittäinen lopettaminen (pienimmästä päivittäisannoksesta joka toisen päivän salpaajan ottoon, välipäivät miedommilla käsikauppalääkkeillä) ... niin kauan kun gastriinin määrä tasoittuu ja hapontuotanto normalisoituu. Ilmiön arvellaan kestävän parista viikosta muutamaan kuukauteen.
Onko sitten poikkeuksia, joilla tätä ilmiötä ei esiinnykään, onkin toinen kysymys ...

Nightlight, tuossa tuli lomakkeella kysymääsi lääkkeiden lopetusta/tauon pitämistä happosalpaajien kanssa jo vähäsen .... pitempää artikkelia joskus myöhemmin :-)

Kuinka moni täällä syö/söi 1x 40mg Nexiumia vuorokaudessa? Kerrottiinko teille mitään (lääkärillä)etukäteen (joulu- tammikuussa)tästä mahdollisesta muutoksesta?

refluksikurkkuRe: Nexium18.2.2010 4.36
Jippu, SIIRTYMÄKAUDESTA pätkä Mediuutisissa:

"Potilaiden hoidon jatkuvuuden turvaamiseksi hintalautakunta on kuitenkin pitänyt perusteltuna jatkaa valmisteiden korvattavuutta MAALISKUUN LOPPUUN SAAKKA korkeista tukkuhinnoista huolimatta. Siirtymäkauden aikana hoitavalla lääkärillä on mahdollisuus arvioida, miten tilanne vaikuttaa potilaan lääkehoitoon."

Kysäisen asiaa aamulla vielä apteekistakin (- ja eikö tätäkin tietoa olisi voinut eilen sanoa samalla kun siellä käväsin kyselemässä??)

refluksikurkkuRe: Nexium18.2.2010 10.08
Terveisiä apteekista ...

Apteekin proviisorin mukaan hinnat ovat nousseet eikä apteekissa tällaisesta siirtymäkaudesta oltu kuultukaan. Epäilivät, että se saattaisi viitata vasta hakuvaiheessa olevaan osakorvautuvuuteen vaikeaasteisille refluksitautisille.


Kysymykseen vastaako 2x 20 mg Nexiumia (samanaikaisesti otettuna) 40 mg Nexiumia, hän pyysi ottamaan yhteyttä suoraan lääkevalmistajaan - totesi, että lääkeannos on kyllä ilman muuta isompi kuin 20 mg mutta tutkimuksia tällä tavalla otettuna ei ole hänen tietääkseen tehty, joten vaikutusajasta (joka on tässä nyt se oman mielenkiinnon kohde) ei voi tältä pohjalta sanoa.

Kyllä siinä moni 20 mg reseptinhaltija (joka ei erityisemmin uutisointia seuraa)tulee ilahtumaan --- mutta 40 mg vanhemman reseptin haltija järkyttyy kun kuulee uuden hinnan ...

Itsellä on ollut diagnosoinnista asti reseptit kumpaankin määrään, joita on pystynyt sitten vaihtelemaan tarpeen mukaan. Tällä hetkellä menee hyvin 20 mg vuorokaudessa :-)

TiinaRe: Nexium18.2.2010 15.20
Tää oli mullekin kyllä ihan uusi asia... onpa kurjaa. Ei ole sanottu mitään lääkärillä tai apteekissakaan. Tosin onneksi itsellänikin on molemmat reseptit ja toisinaan olen kyllä syönyt 2 x 20mg päivässä, kun ei ole noita 40mg sattunut oleen... Niissä ei joulukuussa vielä ollut mitään hirveitä eroja hinnoissa, joten ostin vain 20 mg paketin, kun ei ollut varaa molempiin.

Nythän tuo hintaero on ihan järkky... onpa hyvä tietää kun pitäisi taas käydä apteekissa täydentämässä varastoja.

JoyRe: Nexium4.3.2010 23.45
Tänään kyselin apteekista ja ne meinas, et periaatteessa seuraavan 3kk aikana vois tulla jo halvempi versio nexiumille. On se kyl hirvee hintaero, kun 40mg on 145 egee 100tabl ja vastaava 20mg olikohan se 30 egee.

refluksikurkkuRe: Nexium5.3.2010 12.21
Tarkoittikohan apteekkiväki halvemmalla versiolla tuota Sandosin eso-tuotetta vai ihan vain ylipäätänsä
(lupien saamisessa menee se muutama kuukausi suomessa)?

Sain saman "periaatteessa" vastauksen nimittäin jo joulukuussa ja odottelin sellaisia uutisia helmikuussa ...


Eikö nyt jostain muusta olisi ne säästöt voitu repiä??

SaturnusRe: Nexium30.1.2013 21.36
Onko sillä mitään väliä että ottaako lääkkeen aamulla (40 mg) vai aamulla ja illalla (20 mg + 20 mg) ? Oon siis syönyt nyt reilut kolme viikkoa tuota Nexiumin rinnakkaislääkettä. Välillä on tuntunut, että nieleminen on helpottunut. Mutta tänään oli taas pinaattilettujen syöminen tuskaa :( Söin siis tuossa vähän ennen kahdeksaa muutaman letun ja nyt mietin, että olisko sen aamuisen salpaajan vaikutus jo loppunut? Otin pillerin aamulla yhdeksän maissa. Aikaisemmin päivällä ruoka meni alas ihan ok. Vai onko noitten pinaattilettujen koostumus vaan jotenkin takertuva :D ?

Jos lääkkeen puolittaa ja ottaa toisen puolikkaan illalla, niin miten se olisi hyvä ajoittaa? Ennen vai jälkeen iltapalan?

HansuRe: Nexium30.1.2013 23.05
Illalla ihan viimeiseksi - tämmöisen ohjeen olen saanut. Ite otin aamulla ja illalla sen 20mg silloin kun oli vielä paha vaihe. Niin ja sitten vaihoin Somaciin :)

MinttuinenRe: Nexium15.7.2013 11.55
Onko kukaan huomannut, että Nexiumilla ja sen eri rinnakkaisvalmisteilla olisi erilainen vaikutus? Kuulostaa varmasti oudolta, mutta voisin vannoa, että mulla toimii paremmin Esomeprazol Ratiopharm kuin Esomeprazol Sandoz. Itseasiassa tosta Sandoz-versiosta tuli maha tosi kipeeksi.

Ja yksi kaveri sanoi, että hänelle nuo rinnakkaisvalmisteet eivät tuo samaa hoitovastetta kuin ihan itse Nexium. Pitääkin seuraavaksi kokeilla tuota alkuperäistä tuotetta, että onko jotain eroa.

hwaddieRe: Nexium15.7.2013 13.49
Erot on lume-eroja. Samaa tavaraa se on.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: