Keskustelu

matadorminkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 13.33
tämä kysymys on nyt päälimmäisenä mielessäni. Lkr ei suosittele minulle vieläkään sitä leikkausta vaan on sitä mieltä että somacilla edelleen . kertoi että aikoinaan näitä leikkauksia tehtiin lähes "liukuhihnalta" mutta nykyään leikkausta mietitään kauemmin koska kaikki eivät ole olleet tyytyväisiä leikkaukseen. olen niin väsynyt omalta kohdaltani näihin somaceihin koska ne ei auta ja eilinen lkr oli pettymys koska niillä edelleen jatketaan, eli leikatut ihmiset hoi, minkä luulette olleen kohdallanne sen syyn että lkr päätyi leikkaukseen??

SitrusRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 13.42
Lääkärit on yksilöitä suosituksineen. Oletko konsultoinut muita lääkäreitä?

Leikkaukseen päädytään jos vaikeat oireet ei poistu lääkityksellä, ruokatorvessa on solumuutoksia, toistuvia tulehduksia tms. Tärkeää on ettei ole mitään erityisiä vasta-aiheita leikkaukselle. Potilaan oma kanta ratkaisee myös.

matadorRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 14.05
jaa....minun lkr oli kyllä niin vastaan koko ajatusta (kirurgi).Täytyy nyt kiltisti vaan syödä seuraavat 3vkoa taas tehostettua lääkemäärää ja odotella biopsia kokeita.vuodesta 2006 asti olen tavannut erinäisen joukon lekureita ja tämä on nyt ensimmäinen joka edes mainitsi siitä palleatyrästä.Ymmärrän toki osittain hänenkin kantansa mutta taas sillä hetkellä kun makaa vessan lattialla omassa oksennuksessa ja virtsassa on niitä hetkiä etten saata tajuta ettei minulle tehdä mitään.

TiaRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 14.35
Valitettavasti julkisella puolella ei yleensä leikata ennen kuin oireissa on jotakin todella hälyttävää. Itselläni todettiin marraskuussa tähystyksessä löysä sulkija sekä palleatyrä sekä lievästi tulehtunut ruokatorvi ja jo siinä tähystävä lääkäri suositteli leikkausta. No sain sitten lähetteen kunnalliselle kirurgin vastaanotolle jossa todettiin että kyseinen leikkaus on aivan turha ja että tiukalla ruokavaliolla ja kunnon lääkityksellä saadaan oireettomaksi (syön siis päivittäin somacia, en kuurina vaan minun tulisi syödä niitä aina päivittäin, eivätkä aina edes auta ja lisäksi jokaisen ruokailun jälkeen pitäisi ottaa gavisconia, jota vatsani ei kestä). Kyseinen kirurgi totesi myös, että pitää vaihtaa työpaikkaa mikäli nykyisessä työssä on stressiä. Nyt olen sitten menossa vajaan kolmen viikon kuluttua yksityiselle leikkaukseen. Minut leikkaava kirurgi totesi, että on parempi korjata syy kuin vain hoitaa oireita. Että näin vastakkaiset mielipiteet sain kahdelta eri kirurgilta :)

SitrusRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 14.50
Inhottava tilanne!

Julkisella ei leikata, koska säästetään. Tai siis kriteerit on tosi tiukat.

Yksityisellä kannattaa varoa sitä, että voidaan leikata liiankin herkästi. Potilashan maksaa.

Musta esim. laihdutusleikkaukset on erittäin kyseenalaisia. Hgissä ainakin on eräs nimeltä mainitsematon yksityissairaala, joka mainostaa säännöllisesti Hesarissa laihdutusleikkausta ja metsästää ihmisiä tiedotustilaisuuksiin. Moraalisesti erittäin kyseenalaista. Mahaleikkaus ei ole mikään riskitön juttu.
Tämä ei tietysti liity fundoplikaatioon, joka tehdään siksi että potilas on sairaus. Laihdutusleikkaus taas tehdään siksi, että potilaalla ei ole itsekuria.

SitrusRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 16.55
Nyt kun luin sun oirekuvauksen toisesta ketjusta (matador), niin enpä ihmettele että sua ei leikata. Eihän sun tapaus vaikuta selkeältä refluksilta. Jos ei salpaajat auta, niin silloin ei kuulemma leikkauskaan yleensä auta.
Mitä tuumaisit siitä, että menisit leikkaukseen, saisit siitä mahdollisesti komplikaatioita, ja silti alkuperäinen vaivasi ei korjaantuisi?

refluksikurkkuRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 17.13
matador, onko sulle tehty 24h pH mittausta (+manometria) mikä näyttää paljonko sitä sisältöä tulee ylös palleatyrän vaikutuksesta? Jos se näyttää tiettyjä määriä, sitä voi ehdottomasti käyttää todisteena, että leikkausta tarvitaan ...

matadorRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 17.53
sitrus; tää onkin ongelma että mikä mulla sitten on? Tässä pohtii aina pahinta. Olen onnellinen että löysin teidät kaikki täältä sivuilta, tuntuu ettei ole yksin!

refluksikurkku; sitä ehdotti myös kirurgi mutta empien, sinne sanoi olevan mittavat jonot. lähete sinne on nyt lkr harkinnassa-

jetsRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 20.11
Kriteereitä leikkaukselle on monta mutta pääasiallisesti:

-PH-Mittauksessa selviä havaintoja runsaasta refluksista
-Manometriassa todetaan, että peristaltiikka on tolkuissaan
-Mahdollinen Barret
-Ruokatorven tulehdus
-Pitkään jatkuneet oireet
-Lääkitys ei tehoa

Minullehan leikkausta uumoili jo 2003 silloinen työterveyslääkäri.

MariaRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 20.50
Tämä menee hieman aiheen vierestä, mutta ajattelin oikeista hieman sitä aikaisemmin ketjussa esitettyä käsitystä, jonka mukaan liikalihavuus johtuisi aina itsekurin puutteesta. Itselläni on ystävä, jonka on sairautensa takia pakko syödä lääkkeitä (mahd. koko loppuikänsä), joiden yleinen sivuvaikutus on painon nousu. Ilmeisesti paino nousee lääkkeiden aiheuttaman käsittämättömän kovan ruokahalun kautta. Se aiheuttaa suurta henkistä kärsimystä ja huolta henkilölle itselleen, lähipiirille ja ystäville. En tosiaan tiedä mikä auttaisi, mutta tapauksen tietäen itsekurin puutteesta en kyseistä henkilöä voi syyttää. Moni ihminen kamppailee varmaan sairaalloisen ruokahalunsa kanssa ja kärsii yhtä lailla kuin me kärsimme närästyksestä. Ihan jokainen lihava ihminen ei automaattisesti ole itsekuriton.

M-MRe: minkä luulette olevan tärkein kriteeri että palleatyrä leikkaukseen päädytään?7.2.2012 23.38
Maria, minusta tuntuu, että jos potilaalla on niin vakava sairaus, että loppuelämä menee noin vaikeita lääkesivuvaikutuksia saaden (lihominen), niin ei häntä edes varmaan herkästi aleta laihdutusleikkaamaan. Ja siitähän Sitrus nimenomaisesti puhui: niistä jotka leikataan, ei niistä kaikista, joilla yleensä on ylipainoa.

Oman lähipiirikokemukseni perusteella voin sanoa, että 100% tuntemistani lihavuusleikatuista joutui (tai pääsi) sinne, koska elämäntavat olivat huonot ja ruoka maistui turhan hyvin, urheilu taas ei.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: