Keskustelu

NightlightPaheneeko refluksi vuosien saatossa?5.2.2010 17.49
Meneekö se aina niin, että refluksi pahenee vuosien saatossa yhä enemmän, vai voiko pysyä koko iän samanlaisena tai jopa lieventyä?

refluksitautiRe: Paheneeko refluksi vuosien saatossa?6.2.2010 14.53
en tiedä... Kai se voi parantuakin tietty ainakin jos lääkitys on kunnossa.

ref..gastr..Re: Paheneeko refluksi vuosien saatossa?6.2.2010 15.38
Veikkaan että suurimmalla osalla refluksi oireet lievittyisivät huomattavasti pelkillä elintapojen muutoksilla,epäterv ruoka,vähäinen liikkuminen,ylipaino,alkohol,tupakka ym ongelmat.

refluksikurkkuRe: Paheneeko refluksi vuosien saatossa?6.2.2010 16.17
Siinäpä mielenkiintoinen kysymys ... vastausta ei varmaan kukaan pysty sanomaan 100%

Ikääntyminen (= 60 +) kuulemma lupaa yleensäkin lihasten ja sulkijoiden heikompaa toimintaa - samaa sanovat lääkärit myös refluksista (=tavallisesta ylösnoususta). Refluksitaudista jo kärsivillä ei asiaa tietääkseni ole koskaan tutkittu. Se olisi pitkäaikaistutkimuksena mielenkiintoinen aiihe.

Periaatteessa jos refluksin takana on ne yleiset sulkijan tahattomat aukeamiset (huolimatta noista elintapa - ja ruokavaliomuutoksista ym) ja siihen sitten vielä tulee ikääntymisen aiheuttama jonkin asteinen sulkijan löystyminen, niin ei se ainakaan hirveän hyvältä refluksikon kannalta vaikuta. Puhumattakaan niistä 20%, joilla refluksitaudin alkusyy on jo löysä portti.

Tarvii toivoa, että siihen mennessä ne 3. polven refluksilääkkeet (sulkijan toimintaan vaikuttavat) olisi jo keksitty ja saatavilla!

refluksitautiRe: Paheneeko refluksi vuosien saatossa?6.2.2010 19.43
noista 3. polven refluksilääkkeistä, vaikuttavatko ne siis sulkijan löysyyteen vai pelkästään siihen toimintaan vai miten? Milloin niitä on tulossa , jos on tulossa ylipäätänsä?

refluksikurkkuRe: Paheneeko refluksi vuosien saatossa?7.2.2010 16.58
Ihanteellista olisi tietty, että auttaisi kaikkia tapauksia...

Ei niitä nyt ihan lähitulevaisuudessa ole tiettävästi tulossa, kun se Addexin kehittelemäkin meni puihin niiden pienellä porukalla (0,6% kokonaismäärästä!) nousseiden maksa-arvojen takia :-(
Ja uuden idean löytäminen ja kehittely (tai vanahn idean hionta) vie niin hirveän pitkän ajan, että kauhistuttaa ajatella!



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: