Keskustelu

Kurkku 76Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???26.11.2011 12.55
Moikka
Alla olevasta asiasta mielestäni oli juttua täällä aikaisemmin mutta en ikäväkyllä mitenkään löytänyt.
Muistaako kukaan vai voisiko ystävällisesti vastata tähän.

Olen siis ilmeisesti kanssa refluksista kärsivä ihminen.
Pahimmat ja samalla pelottavimmat oireet on usein öisin tapahtuva hetkellinen kuristumisen tunne kun happi loppuu.
Tilanne raukeaa todella nopeasti kun saa kurkun rentoutettua ja tapahtuu vain kerran yössä.
Ennen tapahtui vai kerran kk esim kun oli ollut radalla niin siitä seuraavana yönä mutta tahti on nykyisin ollut kiihtyvä.
Kun luin näitä juttuja niin nostin sängynpäädyn ja sen jälkeen ei näin ole tapahtunut kun pari kertaa.
Nyt vaivaksi on tullut myös hengenahdistusta vaikka astmaa minullanei ole vain huonot filsut(heikko pef arvo) tämäkin on ajoittaista.
Viimeisin lisä kakkuun on jatkuva liman eristys kurkusta tuntuu enemmän että valuu nielusta alas kurkkuun kun että nousis ruokatorvea ylös mutta en ole varma koska asia ei selkeä, tämän liman vuoksi joutuu kröhimäänmja selvittelemään kurkkua koko ajan.
Myös yskä alkaa usein vaivata kun menee nukkumaan, kurkkua kutittaa ja limaa nousee ja alku yö menee yskiessä.
Usein kaikki nämä oireet helpottaa kun yö etenee.

Kysyisinkin siis oliko nämäkin refluksin oireita.
Kiitos kaikille etukäteen ja hyvää viikonloppua.

zoltRe: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???26.11.2011 18.40
Mulla ainakin on ollut tuollaista jo ennenkuin tämän diagnoosin olen saanut.Se on todella pelottava tunne kun tuntuu että tukehtuu.Mulla ei tuota limaa ole,mutta tuo äkillinen "happi loppuu"tunne.

refluksikurkkuRe: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???26.11.2011 19.25
Tässä olisi varmaankin samantapaista juttua http://www.refluksi.fi/keskustelu.html/10961

Tsemppiä oireiden kanssa!!

JanneRe: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???4.12.2011 13.14
Mulla todettiin refluksi kuutisen vuotta sitten, kun olin kärsinyt pari kuukautta juuri noista spasmeista joka yö lähes jatkuvasti. Nukahdin, sitten spasmi, tunne etten saa happea 1-2 minuttia (elämän pisimpiä minutteja). Sama toistui taas uudestaan kun nukahdin. Paino tippui kahdeksan kiloa kun en voinut syödä mitään. Sairaalassa kävin usein öisin, ja sydänfilmejä otettiin. Sain kodeiiniä joka avulla sitten pystyin nukkumaan hiukan pidempiä jaksoja. Vähitellen Nexiumin 40mg (2 x pv) ja kodeiinin avulla kurkku rauhoittui siten että pystyin nukkumaan ja palaamaan myös vähitellen töihin.

Nyt nuo spasmit toistuvat muutaman kerran vuodessa, usein tämä liittyy alkoholiin (snapsi ja olut eivät käy, punkku kyllä) tai punttikseen (kyykkyjen jälkeen).

Kiva kuulla, että en ole yksin.

Teakkeri.Re: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???4.12.2011 19.00
Moi

Kiitos vastauksista, tämänkin asian suhteen on mukava kuulla että joku muukin tästä kärsii koska joskus tuntuu että pää räjähtää kaikkien näiden refluksi juttujen kanssa.
En toki näitä kenellekkään toivo mutta tuo ´kuitenkin toivoa..

Nimimerkki: Janne > oliko siis niin että noilla lääkkeillä spasmit katosivat ja kauan tähän meni kun alkoi tehoamaan? vedätkö tota lääkettä nyt päivittäin?


Tuo punttisali pointti oli muuten hyvä veto. Olen meinan itse aktiivi salilla kävijä ja reeni on todella kovaa ja voima painotteista eli kovat kyykyt, vedot, penkit ja muut on arkea. olenkin alkanut miettimään kuinka paljon jatkuvasti lisääntyvä massa(lihas/rasva) ja lisäravinne puoli kuten, prodet, hiilarit, creatiinit ja vahavat vitamiinit vaikuttaa refluksiin???
Kuten muutkin kovaa punttia vääntävät tietää että kova keskivartalo lihaksisto on kaiken A ja O mutta kun on vatsa lihakset väänetty voimareeninä ja pumpilla pari kertaa viikossa kovaksi niin alkaako sekin vaikuttamaan tuohon vatsan tai sulkijoiden toimintaan?
Kysymyksiä, kysymyksiä....
Itse päätin keventää reeniä(pitempiä sarjoja) vähensin jauheiden käyttöä ja diettaan 8kg pois ja katson miten käy, laitan vaikka raporttia jos jotain muuta kiinostaa.
Omat pahimmat oireet on siis nuo spasmit, hengenahdistus, limakurkku.

Palataan asiaan

JanneRe: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???4.12.2011 19.08
Teakkeri > joo Nexiumilla lähti, kesti tosin aika monta viikkoa. Siitä lähtien eli kai jotain kuusi vuotta olen syönyt joka päivä.

Kyykkyä ja vatsoja en pysty tekemään juuri ollenkaan. Ainoa vatsaliike jota voin tehdä on kierrot jossa paine ei kohdistu ylävatsaan. Heti kun ylävatsa on tiukkana alkavat myös yölliset kohtaukset. Kaikki muut liikkeet menee kyllä! Gaviscon auttaa ainakin vähän juuri näihin lihaskireydestä johtuviin vaivoihin.

röyhtäilijäRe: Öinen kuristumis..hengenahdistus...limaa???6.12.2011 0.52
mulla todettiin refluksi 4-5 vuotta sitten. olen 31 v. nainen. no nyt tiedän mikä itsellänikin aiheutti muutama vuosi sitten öisiä hengenahdistuskohtauksia. eli nuo spasmit ja just samanlailla kun sullakin janne että juuri kun nukahdin niin kohtaus tuli ja muutaman kerran kävin päivystyksessä sydän ja keuhkotutkimuksissa. koskaan ei löytynyt muuta kuin stressiä. .no tuleehan stressi kun tuntuu että happi loppuu. myöhemmin löytyi tähystyksessä kovasti väljä mahaportti. minäkin laihduin spsmien aikaan monta kiloa kun ei ollut ruokahaluakaan. mulla oli myös päivisin herngenahdistusta ja on silloin tällöin vieläkin. ja lukuisia muita oireita! nexium 20 mg syön mut ei auta kuin muutaman tunnin päivässä ja sit alkaa närästys vaihtelevalla voimakkuudella. kurkku 76: pahoin pelkään että oireesi kuulostavat just refluksilta.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: