Keskustelu

SingerRintaliivit ja refluksi14.2.2015 22.43
En tiedä onko tästä aiheesta täällä jo puhuttu, mutta mietin kuinka paljon rintaliivit mahtaa pahentaa refluksia? Itellä ne tuntuu puristavan, vaikka olis kuinka löysät tahansa, ainakin noi kaarituelliset.

Tätä aloin pohtia, koska raskausaikana mua närästi vähiten mitä koskaan taudin toteamisen jälkeen! Sillonhan pitäs närästää melkein kaikkia, ja kauhulla odotinkin taudin pahenemista sillon, mutta ei, en tarvinnut edes lääkkeitä joka päivä. Söin muutenkin vain 20mg Omepratsolia.

Raskauden jälkeen aloin taas pitää liivejä, juomaan kahvia ja joskus käyttämään alkoholia, hetken poltin tupakkaakin kun imetys päättyi. Sitten tuli flunssa ja paha yskä, ja refluksi repesi täysin käsistä. Nyt on ollut pari kk käytössä Pariet 20mg, ja oireet ovat hiukan lieventyneet, mutta esim. kurkku on kipeä noin joka toinen päivä.

Eroja raskausaikana oli normaaliin, etten käyttänyt rintaliivejä melkein koskaan, nukuin aina kyljelläni (molemmilla kyljillä yhtä paljon), en juonut lainkaan alkoholia enkä polttanut tupakkaa. Mutta join kokista melkein päivittäin, söin suklaata ja muutenkin söin ihan mitä mieli teki. En oikein ymmärrä mikä sen paremman vaiheen silloin aiheutti... Sen kun keksisi, jos voisi välttyä tulevalta leikkaukselta :/

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi14.2.2015 22.55
Mä en pahana alkuaikana voinut käyttää rintsikoita. Muutenkaan keskivartaloa puristavia vaatteita ei kannata käyttää.

Nyt tulee mieleen, että toppimainen alusvaate voisi olla hyvä.

Ratkaisin pulman ostamalla parit ymp.mitaltaan liian isot liivit, jotka olivat sentään parempi kuin ei mitään. Kun refluksi rauhoittui, saatoin taas palata normaaleihin.

Kun puristus rinnan ympärillä on pahana, se voi tuntua vaikka olisi alasti.

Singer, huomaat varmaan itsekin, että sun elämäntavoissa on paljon refluksia pahentavia tekijöitä. On tämä siitä rankka tauti, että on vain pakko luopua monista nautinnoista oman terveytensä nimissä. Ja lipsahteluja tulee, sitten niistä saa kärsiä.

Refluksin paheneminen reagoi huonoihin elämäntapoihin viiveellä. Niinpä ensin voi huoletta mässyttää ja kuvitella että oireet ei pahene. Sitten ne pahenevat, eikä kurinpalautus poista oireita hetkessä. Siinä sitä pikkuhiljaa oppii, millainen riesa seuraa mistäkin nautinnosta.
Tottakai on epäreilua, että toiset ihmiset voivat elää kuin pellossa ja ovat silti terveitä kuin pukki!

Tsemppiä oman tien etsintään, Singer!

Aikuinen nainenRe: Rintaliivit ja refluksi15.2.2015 10.56
Kyllä itsellänikin on samanlaiset puristavat tuskat rintsikoiden kanssa, pallea on ihan puristuksissa ja olo on kurja. Samoin kun joudun selkäni takia käyttämään tukiliiviä ulkona kulkiessa, niin sepä se vasta puristaa ja aiheuttaa tosi tukalaa oloa pallean seutuun. Mutta kun vaihtoehtoja ei ole niin näköjään tämä tuska on kärsittävä. Onneksi vähän helpottuu olo kun saa tukiliivin pois päältä. Eihän ulkona lenkillä tule käytyä kun koiran kanssa muutaman kerran päivässä, joten yksi puristava kipu jää siihen kun ottaa tukiliivin pois ja rintsikat aukaisee niin helpottaa.

Kurjaa on tämäkin juttu, pieni mutta kivulias vaiva.

SingerRe: Rintaliivit ja refluksi15.2.2015 13.34
Juu elämäntavat on ollut tosi surkeat refluksia ajatellen, mut silloin ennen lasta oireet kuitenkin pysyi vuosia kurissa pienellä lääkityksellä. Nyt oon skarpannut monessa asiassa, mut oireet ei ole kadonneet tarpeeksi. Lääkäri lähetti terveyskeskuksesta leikkausarvioon pari viikkoa sitten, nyt oottelen aikaa sinne ja samalla toivon että keksin jotain tässä välissä miten saan tämän taudin kuriin muuten. Mulla ei oo auttanut liian isot liivitkään, nekin tietyissä asennoissa painaa. Tarvii hankkia joku topin tapainen.

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi15.2.2015 13.40
Monilla kuuluu käyneen niin, että refluksi pahenee raskauden aikana, eikä parane hyvälle tasolle vaikka lapsi syntyy.

Mutta toisinkin voi käydä. Yhdellä ystävälläni oli vaikea refluksi ekan raskauden aikana. Hän nukkui kuulemma 9 kk istuallaan. Kun lapsi syntyi, refluksi parani. Hän arveli että iso palleatyrä muljahti jotenkin oikeaan asentoon?!? Hän uskalsi tehdä toisenkin lapsen. Nykyään hän välttelee viljoja, ja se on vähentänyt oireita, mutta ei poistanut niitä kokonaan.

SingerRe: Rintaliivit ja refluksi15.2.2015 13.43
Tosiaan toivoisin että tää katoaisi tästä, mut luulen että palleatyrä on varmaan tullut raskauden tai synnytyksen aikana. Synnytyksessä ku jouduttiin painamaan mahan päältä lisävauhtia, ja se sattui kunnolla. Lisäksi synnytyksen jälkeen alkoi kovat ylävatsakivut, mihin kukaan lääkäri ei ottanu oikein mitään kantaa.

AnnemariRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 10.15
Olen pari kertaa testannut uusimmat rintaliivini. Muutaman päivän pystyn pitämään ja sitten alkaa hengenahdistus.
On kyllä kumma juttu, liivit eivät purista, vaan ovat napakat, niin kuin aluksi kuuluukin olla, koska löystyvät kyllä.
Joudun pistämään liivit tauolle ja aloittamaan Somac-kuurin.
Tää ei ole kivaa, joutuu käyttämään virtyneitä liivejä.
Palleatyrää ei ole, vain löysä alasulkija.

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 11.02
Mä olen lihonutkin sen verran, että ympärysmitta on kasvanut. Tarvitaan siis numeroa isompaa kokoa. Sääli kauniita ja hyviä rintsikoita, mutta säästän ne vielä, jos vaikka laihdun.

sama täälläRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 11.35
"Sama täällä". Aamuisin, kun vatsa on pienempi ja vähemmän turvonneempi, käytän vanhoja isoja rintaliivejä. Mutta kyllä viiden jälkeen iltapäivällä ne lentävät nurkkaan. Joku liivikonsulentti sanoi, että liivit pitää olla niin kireät, ettei sormikaan mene alareunan alle. No eipä meillä refluksikoilla se onnistu. Onneksi liiveihin saa niitä jatkopaloja, joilla voi ympärysmittaa isontaa. Olen ylipainoinen ja tiedän, että varmaan helpottaisi oloa, kun laihtuisi. Mutta se ruokavalio, kun kasvikset, marjat ja hedelmät ei sovi, laihdutapa siinä sitten. Syöminen on taitolaji, ainakin minulle.

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 11.42
Jatkopaloja?!? Niinkö, mistä??

Aikuinen nainenRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 12.07
No minä olen ennemmin alipainoinen ja silti liivien pito on tosi tuskallista. Liivit on päällä ihan vain kun niitä "kuuluu" pitää. On jatkopalan kanssa ja silti rintakehän puristus on tosi kurjaa. Ympärysmitta on niin väljä, että käsiä kun ylös nostaa ei pysyt liivit päällä. Että ihan normaalista asiastakin tulee iso ongelma.😱

AnnemariRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 12.59
Juu, ei ylipainoa täälläkään. Harmittaa vain ostaa ympärysmitoiltaan liian suuret liivit, mutta näin se on vain tehtävä :D tai pitää niitä virttyneitä.
Lääkärireissulle "säästettävä" parhaat, ettei tule nolo :)

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 14.02
Kertokaa tietämättömälle, mistä jatkopaloja saa!

Aikuinen nainenRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 14.20
Olen ostanut kappahlista. On mustia ja valkoisia ainakin. Eri leveyksillä vielä.

SitrusRe: Rintaliivit ja refluksi6.5.2017 14.29
Jaha! Kiitos, Ann💓💓

justiinaRe: Rintaliivit ja refluksi21.3.2025 19.06
samasta kaupasta missä myydään esim. rintaliivejä,mutta jatkopaloillakin puristaa.

teputtajaRe: Rintaliivit ja refluksi27.3.2025 14.25
mä käytän kokoliivejä eli bodya ne ei paina niin paljoa



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: