Ajankohtaista

Kaikille sivuston käyttäjille refluksittomia hetkiä!

Arkiston uumenista

  • Kolmannes tyytymättömiä salpaajiin >>>>
  • Kuinka selviytyä refluksi(lapse)n kanssa - myös aikuisrefluksikoille apua! >>>>
  • Helikobakteeri keksittiin 1980-luvulla >>>>
  • Ärtynyt suoli (IBS) Suomessa >>>>

Keskustelu

refluksimiksuPPI-lääkkeistä pahoinvointia15.2.2021 23:39
Onko muilla ollut pahoinvointia PPI-lääkkeiden takia? Olen käyttänyt nyt 4 kuukautta kuureina refluksin, tyrän ja väljän sulkijan takia PPI-lääkitystä ja huomannut että Somac ja Esomeprazol ainakin aiheuttavat etovaa oloa.

Jos 3 päivää olen käyttämättä happosalpaajia niin tällöin pahoinvointi poistuu. Pahoinvointi palaa heti jo samana päivänä, mikäli happosalpaajan otan.

Viheliästä. Ilman PPI-lääkkeitä närstää. PPI-lääkkeiden kanssa on taas etovaa oloa ja pahoinvointia.

Valitsepa näistä nyt sitten parempi vaihtoehto..

papuRe: PPI-lääkkeistä pahoinvointia19.3.2021 19:36
Mulla on ollut myös samat lääkkeet kuureina käytössä ja olen huomannut saman - 2-3 viikon käytön jälkeen alkaa etova olo. Ruoka ei enää maistu ja vatsa on jatkuvasti turvonnut. Samaistun ongelmaasi, koska närästys on pahimmillaan tosi korventavaa, mutta toisaalta tää pahoinvointikaan ei ole mitenkään erityisen mukavaa.

SitrusRe: PPI-lääkkeistä pahoinvointia19.3.2021 19:48
Mulla alkoi hirveet mahakivut. Nyt se lukee sivarilistassa.
Ja just noin kun oli muutaman viikon käyttänyt.



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: